Novou Škodu Enyaq za méně než milion nepořídíte

01_enyaq

Představení nového SUV mladoboleslavského výrobce vzbudilo velký zájem. Kromě toho, že nové modely Škody u nás budí zájem vždy, zajímal Enyaq odborníky i širokou automobilovou veřejnost i z řady jiných důvodů. Jedná se totiž o první čistý škodovácký elektromobil i první Škodovku na bázi nové koncernové platformy MEB. Jako vždy je u nových modelů předmětem zájmu kromě technických parametrů i cena. A ta nebude u Enyaqu až tak nízká.

SUV Škoda Enyaq

Nové SUV bude Škoda nabízet s elektromotory o výkonu od 132 do 225 kW. Volit budou moci zákazníci mezi verzemi s pohonem předních, anebo všech čtyř kol. Top model, Enyaq RS iV, bude mít maximální rychlost 180 km/h a z nuly na 100 km/h zrychlí za 6,2 vteřin. Dojezd elektromobilu bude příjemných 510 km.

Škoda Enyaq jde na trh coby součást dlouhodobé strategie Volkswagenu, která bude elektromobilům věnovat čím dál více pozornosti a do roku 2025 hodlá uvést na trh hned šestici nových elektromobilů.

Dobíjení baterií prostřednictvím domácí nabíjecí stanice se provede přes noc, na rychlonabíjecích stanicích lze baterie přivézt na 80 % kapacity za zajímavých 38 minut.

01_skoda

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Pocit luxusu

Celkově Enyaq samozřejmě patří do kategorie mainstreamových vozů, mnohé jeho prvky nicméně dokáží vytvořit minimálně zdání luxusu patřícího jinak spíše do vyšších pater automobilového trhu. Patří mezi ně podsvícení masky, velký displej na středovém panelu, sklopné stolky cestující na zadních sedačkách apod.

Jako u všech ostatních elektromobilů ale nelze od Škody Enyaq očekávat, že půjde o levné auto. V nejzákladnější verzi s 62 kWh baterií, kterou bude možné objednávat již během letošního podzimu, bude stát 1 059 900 Kč. Zajímavostí je, že na některých trzích, kde existují dotace na nákup elektromobilu, se bude Enyaq prodávat s méně výkonnými motory za cenu pod milion Kč, která se vejde do limitů těchto dotací. V České republice ale žádný takový program zatím není a Škoda tak nemá důvod pro prodej těchto „ořezaných“ verzí. Cenu lze nicméně pro český trh považovat za poměrně vysokou na to, aby se Enyaq stal na českých silnicích hitem, model tak asi bude v tomto ohledu mířit spíše na jiné trhy.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.