Běžné platby s PIN čekají další problémy – tentokrát pohyblivé klávesnice

Není to tak dávno, co jsme si museli zvykat na novinky ohledně dvoufázového o věření plateb. A brzy se budeme moci v obchodech setkat i s další nepříjemnou nástrahou. Že už jste zvyklí zadávat svůj PIN i po hmatu? Tak to už nově nepůjde.

Ne, pokud budete mít to „štěstí“ a narazíte na zbrusu nové terminály s tzv. proměnlivou klávesnicí. Do obchodů je chce distribuovat společnost Global Payments, jež ovládá více než polovinu tohoto trhu na území střední Evropy. A jak tato novinka bude vypadat?

PIN zadáte pouze na dynamickém číselníku

Půjde o terminál čistě digitální. To koneckonců není žádná novinka, tlačítka instalovaná „napevno“ už z obchodů mizí i dnes. Ovšem nečekejte, že se před vámi zobrazí úplně ta stejná klávesnice, na jakou jste zvyklí. Naopak.

Čísla budou vždy umístěna na jiných pozicích. Takže pokud se špatně podíváte nebo si zapomenete brýle, budete mít smůlu a přístroj vyhodnotí PIN jako špatný. Rázem budete za zdržovatele fronty u pokladny. A pokud se vám navíc podaří zadat PIN díky nepříznivým okolnostem špatně hned třikrát za sebou, můžete se „těšit“ na blokaci karty a vše, co s tím souvisí. Jde rozhodně o nepříjemnost, ovšem podle společnosti Global Payments s dobrými důvody.

Vše pro vyšší bezpečnost

Global Payments aktuálně vlastní více než 100 000 platebních terminálů na území Evropy. A ty nové s dynamickou klávesnicí hodlá nabízet všem obchodníkům kteří požádají o zbrusu nový nebo naopak budou chtít ten již dosluhující vyměnit. Jde o ochranu zákazníka, protože číslice se při platbě budou pokaždé nacházet na jiném místě. Dnes není problém kód PINu odpozorovat, pokud si ho řádně nepřekryjete rukou a právě dynamická klávesnice by tomu měla zabránit. Dávejte si proto při placení raději pozor. Nikdy nevíte, kdy a kde se můžete s touto novinkou setkat.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *