Plánované změny, které pocítí vaše peněženka

V poslední době se začalo ve veřejném prostoru mluvit o hned několika změnách, které by mohli razantně ovlivnit vaši peněženku. Pokud projdou zcela jistě váš rodinný rozpočet ovlivní? Jak? A jaké jsou plánované změny zákonů? Na to se teď společně podíváme. Pojďme na to!

Zdanění rezerv pojišťoven

Vláda chce dle návrhů ve Sněmovně zdanit technické rezervy tuzemských pojišťoven. Co by taková regulace měla za následek pro řadového klienta – spotřebitele? Návrh je součástí vládního daňového balíčku. Česká asociace sdružující pojišťovny přinesla svůj odhad dopadu této změny zákona. U průměrného klienta půjde o 3400 Kč, o které přijde při výplatě na konci období životního pojištění. Tato suma odpovídá smlouvě na 22 s měsíčním pojistným ve výši asi 800 Kč.

Zavedení minimálního výživného

Vláda již přišla s návrhem zálohovaného výživného. Teď má ministryně Maláčové (ČSSD) přicházet ještě s dalším nápadem, který se tématu dotýká. Tím je minimální výživné. Pokud jste samoživitel či samoživitelka, chce pro vás vláda vytvořit v občanském zákoníku ustanovení, dle kterého by musely soudy stanovovat druhému rodiči výživné vždy minimálně ve výši 0,6násobku životního minima. Takovou sumu by musel platit na své dítě.  Problém je dle ministryně u rodin, kde má druhý partner povinnost platit výživné ve výši 200 nebo 300 Kč. Kolik by tedy minimální výživné činilo? Při dnešní výši životního minima následovně:

  1. pro potomky do 6 let 1044 Kč,
  2. pro potomky od 6 do 15 let 1284 Kč,
  3. pro potomky od 15 do 26 let 1470 Kč.

Zrušení slevy na manžela

Opět návrh z dílny ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Ta asi před měsícem řekla, že by tato daňová sleva na vyživovaného manžela nebo manželku měla platit jen pro ty osoby, které nechodí do práce a nevydělávají z důvodu, že pečují o starší rodinné příslušníky nebo děti.  Změna by se tedy dotkla 76 000 poplatníků. Číslo sama uvedla ministryně. Ta argumentuje ke zrušení slevy také tím, že osoby asi nepracují z důvodu toho, že si to domácnosti mohou dovolit.

2 komentáře

  1. sudo Odpovědět

    Babiš to vzal za správný konec aby se udržel u moci všem přidal aby to rychle zpětně vrátili tak vše zdaní a lidi dají víc než dostali.Lidi slyší na přidání a dají mu za to hlas to že všechno podraží a oni jsou na tom hůř než byli už nikoho nezajímá

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *