K hypotéce mohou mladým pomoci rodiče

Při pohledu na současný trh s hypotékami se drtivé většině mladých párů a rodin pomalu rozplývá sen o vlastním bydlení. Podmínky pro získání hypotéky se v posledních letech značně zpřísnily a situaci určitě nepomáhají ani příliš vysoké ceny nemovitostí. Situace ovšem není úplně neřešitelná, pokud se stále máte na koho obrátit. Nejčastěji se oči mladých upírají k jejich rodičům. Ti jim pak mohou pomoci hned třemi různými způsoby a proto si v tomto článku řekneme, o které se vlastně jedná.

Poskytnutí zástavy pro hypoteční úvěr

Každý desátý rodič v České republice pomáhá svým dětem k hypotéce tím, že poskytne svou vlastní nemovitost jako zástavu. Jedná se ovšem o velice rizikovou formu pomoci, kvůli níž mohou rodiče při nezodpovědném splácení hypotéky přijít o střechu nad hlavou. Pokud tedy existují i další způsoby, tomuto se raději vyhněte.

Svou spoluúčastí mohou rodiče zvýšit bonitu žadatele

Dalším častým důvodem, proč mladí lidé za současných podmínek nedosáhnou na hypotéky, je výše jejich měsíčních příjmů. Banka se pomocí kalkulačky hypotéky může snadno dopočítat toho, že potenciální klient nebude schopen dostát svým závazkům a proto jeho žádost zamítne. Bonita žadatele se dá ovšem zvýšit za předpokladu, že jsou rodiče ochotni figurovat v žádosti o hypotéku jako spolužadatelé. I v tomto případě se ovšem určitým rizikům nelze vyhnout.

V prvé řadě se tím omezuje doba splatnosti hypotéky, protože vzhledem k vyššímu věku vašich rodičů potřebují banky záruku, že stihnou všechny závazky doplatit včas. Dále se v případě nezodpovědných dětí mohou dluhy přenést na rodiče.

Rodiče mohou poskytnout finanční prostředky

Pokud mají vaši rodiče dostatek finančních prostředků, aby dětem pomohli dát dohromady alespoň částku nutnou k získání potřebného obnosu od bankovní společnosti, vyplatí se na ně obrátit. Musíte je ovšem připravit na to, že pokud budou chtít své peníze zpátky, zaručeně nebude to hned. Pravidelné měsíční splátky hypotéky se dají s rodičovskou půjčkou jen těžko kombinovat.

Pak je tu ještě druhá, přijatelnější možnost finanční pomoci. Mnozí rodiče svým dětem od útlého věku spoří a když se pak jejich ratolesti rozhodnou roztáhnout křídla, jednoduše jim naspořené peníze věnují. Díky tomu pak jistinu ve výši 20 % (alespoň zatím) dokáží téměř bez problémů složit.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *