Austrálie: Zaměstnanci budou moci ignorovat svého nadřízeného mimo pracovní dobu

Práce

V dnešní době, kdy jsou zaměstnanci neustále v práci, je těžké najít rovnováhu mezi prací a osobním životem. Mnozí jsou pod tlakem, když musí být k dispozici svým nadřízeným i po pracovní době, což vede k stresu, vyhoření a snížené kvalitě života. Austrálie se chystá změnit tento trend zavedením nového zákona, který by dal zaměstnancům tzv. právo na odpojení.

Tento zákon by jim umožnil ignorovat hovory a zprávy od šéfů mimo pracovní dobu bez sankcí a chránil by je před neplacenými přesčasy. Návrh zákona má podporu labouristů i Zelených, ale narazil na odpor zaměstnavatelů a některých politiků, kteří tvrdí, že je přehnaný a podkopává flexibilitu práce.

Nová legislativa

Austrálie se chystá zavést zákony, které dají zaměstnancům právo ignorovat telefonáty a zprávy od svých šéfů mimo pracovní dobu bez obav z postihu. Zaměstnavatelé, kteří toto pravidlo poruší, budou čelit pokutám.

Právo na odpojení je součástí širší reformy pracovních zákonů, kterou navrhuje federální vláda. Cílem je chránit práva zaměstnanců a podpořit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

Inspirace v Evropě

Podobné zákony již existují v zemích EU, jako je Francie, Španělsko nebo Portugalsko, které schválilo „právo na odpojení“ v rámci nového zákoníku práce v roce 2021. V Austrálii získala tato legislativa podporu většiny senátorů, jak ve středu oznámil ministr práce Tony Burke.

Burke zdůraznil, že právo na odpojení brání zaměstnancům pracovat neplacené přesčasy. „Není v pořádku, aby byl někdo penalizován za to, že není 24 hodin denně online a k dispozici, když za to není placen,“ dodal premiér Anthony Albanese.

Návrh zákona by se měl dostat do parlamentu ještě tento týden. Kromě „práva na odpojení“ obsahuje i další ustanovení, například jasnější cestu od dočasné práce ke stálé a minimální standardy pro dočasné pracovníky a řidiče nákladních vozidel.

Kritika a obavy

Někteří politici, zaměstnavatelské skupiny a podnikatelé kritizují „právo na odpojení“ jako přehnané a zbytečné. Argumentují, že by mohlo bránit flexibilní práci a poškodit konkurenceschopnost firem.

Strana Zelených, která toto pravidlo prosazuje, vnímá jeho schválení jako velký úspěch. „Australané každý rok odpracují v průměru šest týdnů neplacených přesčasů, což představuje více než 92 miliard australských dolarů,“ uvedl lídr Zelených Adam Bandt. „Tento čas je váš. Ne vašeho šéfa.“

Česko zatím čeká na celoevropskou směrnici, která by zaměstnancům zaručila právo na nerušený odpočinek mimo pracovní dobu. Čeští pracovníci se v průzkumech naopak ukazují být ochotní pracovat mimo pracovní dobu a během dovolené, což naznačuje jistou toleranci vůči prolínání pracovního a soukromého života.

Zdroje info: X, https://www.e15.cz/zahranicni/portugalsko-schvalilo-pravo-na-odpojeni-cesko-k-tomu-primeje-celoevropska-vyhlaska-1385230, https://www.reuters.com/world/asia-pacific/australia-allow-workers-ignore-after-hours-calls-bosses-2024-02-07/

Náhledové foto: Pixabay