Akcie Juventusu a Manchesteru po krachu Superligy padají

01_fotbal

V minulých dnech se potvrdilo to, o čem se už dlouhou dobu spekulovalo. Nejbohatší evropské fotbalové kluby se rozhodly založit si vlastní exkluzivní soutěž – tzv. Superligu. Nyní se však zdá, že tento projekt skončil ještě dříve, než vůbec skutečně začal. Oznámení totiž vyvolalo skutečnou bouři a na zainteresované kluby se snesla palba ostré kritiky jak ze strany UEFA i FIFA, tak ze strany fanoušků. Již po prvních protestech se hněvu fanoušků zalekly první kluby a nyní, po pouhých několika desítkách hodin od oznámení projektu, z něj nezbylo prakticky nic. A poznat je to i na cenách akcií zainteresovaných klubů, které lze veřejně obchodovat – Manchesteru United a Juventusu. Ty totiž zamířily přímou cestou dolů.

Superliga je mrtvá

Po Arsenalu, Chelsea, Liverpoolu, Manchesteru City, Manchesteru United a Tottenhamu, které odstoupily jako první, je následovaly AC Milán, Inter Milán a Atlético Madrid. Zůstaly tak jen Real Madrid, Barcelona a Juventus a osud projektu se zdá být zpečetěn. I předseda Juventusu Andrea Agnelli ve středečním rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že si nemyslí, že by projekt mohl pokračovat.

Ze zpětného pohledu lze neúspěšnou Superligu považovat za pokus o nabourání zavedených evropských pořádků. Představitelé evropského fotbalu rádi zdůrazňují, že jednotná organizace a vzájemná provázanost všech soutěží umožňuje kterémukoliv týmu, třeba z té nejzapadlejší vesnice, sdílet stejné prostředí s velkokluby typu Real Madrid a pokud si to na hřišti vybojuje, třeba jej i vyzvat k souboji ve finále Ligy mistrů.

Obrana tohoto rovnostářského přístupu bude organizací UEFA nepochybně prezentována jako hlavní důvod protestů proti Superlize, důvody je ale samozřejmě třeba hledat i jinde a ve skutečnosti šlo – ostatně jako vždy – především o peníze.

02_fotbal

Foto: Pixabay

Fotbal jako stroj na peníze

Pro většinu majitelů nejbohatších klubů je vlastnictví především podnikatelským záměrem. Z tohoto pohledu je snaha o založení uzavřené soutěže po vzoru amerických sportovních lig naprosto logická. Jen televizní práva na takovou soutěž by stály miliardy. Problém je, že si je toho velmi dobře vědomá i UEFA. A pokud by přišla o 12 klubů, které generují ve skutečnosti většinu jejích zisků (především z Ligy mistrů), její vlastní příjmy by se značně snížily.

Koneckonců i UEFA sama neustále hledá cesty, jak udělat své projekty výdělečnější, ať již se jedná o evropské poháry – opět byl rozšířen počet klubů v Lize mistrů, založen byl nový evropský pohár – nebo třeba Mistrovství Evropy, které má ne náhodou také nový formát. Ani FIFA se svým produktem v podobě Mistrovství světa nezůstává pozadu (viz rozšíření počtu účastníků).

Protentokrát ještě tedy UEFA své podnikání pravděpodobně ubránila. Jak dlouho ale bude trvat, než dojde ke zopakování tohoto pokusu?

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.