6 osvědčených tipů, jak být úspěšný při navolávání schůzek

Calling

Podle společnosti Rain Group je cold calling 5–10× účinnější než e-mailové marketingové kampaně. Důležité je zákazníky zaujmout do 30 sekund a připomenout jim JEJICH naléhavý obchodní problém, který můžete vyřešit pouze VY. Odhalte techniky, které vám pomůžou v navolávání obchodních schůzek.

Co je cold calling?

Cold calling je forma oslovování zákazníků, se kterými prodejce nikdy nepřišel do styku. Obecně se vztahuje na telefonické rozhovory, ale technicky zahrnuje i ty osobní. I když se jedná o klíčovou součást v rámci byznysuklíčovou součást v rámci byznysu , ze statistik vyplývá, že úspěšnost navolávání je pouhých 1–3 %. Zní to depresivně? Možná ano, ale pokud se budete řídit našimi radami, uvidíte, že se vám bude dařit lépe.

Které techniky vám pomůžou v navolávání schůzek?

I když cold calling patří mezi méně úspěšné prodejní taktiky, neznamená to, že neexistují způsoby, jak zlepšit techniky navolávání a získat nové zákazníky. Co zařadit do své praxe?

1.   Udělejte si průzkum

Všichni známe prodejce, kteří z ničeho nic zavolají s „fantastickou nabídkou“. Škoda, že to vůbec není to, co člověk na druhé straně telefonu chce. Takové situaci se můžete vyhnout tím, že si před samotným telefonátem zjistíte o potenciálním klientovi dostatek informací. Na základě toho pak přizpůsobíte i svou nabídku jeho potřebám.

2.   Volejte ve vhodný čas

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé reagují na cold call otráveně, je špatné načasování. Prodejní nabídka v pátek v poledne? Nebo snad telefonát v pondělí ráno? Spousta prodejců z nějakého důvodu dává přednost telefonování brzy ráno. Možná si myslí, že je lepší volat potenciálním zákazníkům, než začnou pracovat a budou příliš zaneprázdnění, ale to je špatně.

Kdy tedy volat? Nejlepší doba je mezi 10–11. hodinou a 15–17. hodinou. Od 10 do 11 hodin lidé plánují oběd a od 15 do 17 hodin se chystají k odchodu a pravděpodobně se vyhýbají pracovním úkolům, takže rádi přijmou telefonát od neznámého čísla.

3.   Buďte nadšení

93 % potenciálního úspěchu během studeného hovoru se odvíjí od tónu vašeho hlasu. Nezapomeňte, že nemůžete prodat produkt, kterému nevěříte. Jako prodejce byste měl nejen znát produkt skrz naskrz, ale také věřit v jeho vlastnosti a funkce. Jak tedy na to? Zkuste se během konverzace usmívat – na vašem hlase to půjde znát.

4.   Mluvte o klientovi, ne o sobě

Vašeho potenciálního zákazníka nezajímá, jaké produkty a služby nabízíte. Zajímá ho, jak mu můžete usnadnit život. Ukažte, že vám na klientovi záleží a ptejte se na jeho potřeby. Až zjistíte, co aktuálně řeší, navrhněte jeden produkt nebo službu, která mu určitě pomůže. Pokračujte tím, že budete mluvit o spolupráci a používat při tom zájmeno my.

5.   Připravte si call script

Na to, abyste dokázali, že jste tím správným partnerem pro potenciálního klienta, máte jen několik vteřin. Představte se a poté vzbuďte zájem zákazníka osobní informacíPředstavte se a poté vzbuďte zájem zákazníka osobní informací, například:

  • Pochvalou za nedávný profesní úspěch.
  • Komentářem k nedávno publikovanému obsahu na blogu nebo sociálních sítích.
  • Zmínkou o vašem společném spojení (osoba nebo firma).

Také vždy uveďte důvod, proč voláte a co nabízíte.

6.   Domluvte obchodní schůzku

Díky výše uvedeným tipům byste se měli dostat k zásadní otázce, a tou je žádost o schůzku. Situaci ale zhoršuje skutečnost, že většina potenciálních zákazníků se s cold callingem setkává, takže mají po ruce přichystaný seznam výmluv. Místo toho, abyste se ptali, jestli se s vámi sejdou, zkuste tuto formulaci: „Máte po ruce svůj kalendář?“ Je možné, že ho u sebe mít nebudou, a tak vás nakonec odmítnou, ale tato otázka vám zajistí vyšší šanci na úspěch.

Zdroj info: mytimi.cz

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.