Pouštíte slepice i přes zákaz ven? Riskujete stotisícovou pokutu

drůbež

Opětovné zavírání škol, restaurací a zavádění lockdownů již snad dnes nehrozí. Alespoň tedy pro nás lidi, pro drůbež je tomu právě naopak. Té totiž lockdown právě začal. A protože slepice ani další ptactvo si z něj logicky nic nedělají, odpovědnost za jeho dodržování je na chovatelích. Pokud jí nedostojí, riskují nemalou pokutu.

Drůbeží lockdown

Vzhledem k narůstajícím číslům výskytů ptačí chřipky vyhlásila od středy Státní veterinární stanice zákaz chovu drůbeže ve venkovních prostorách. Za neuposlechnutí budou hrozit i vysoké pokuty. Šíří se totiž vysoce patogenní varianta ptačí chřipky, která je do jisté míry dokonce přenosná i na člověka. Důvodem zákazu je tak především omezení styku domácí drůbeže s volně žijícími ptáky a tím i zamezení přenosu nákazy.

slepice

Foto: Pixabay

Strach z šíření nemoci

Od začátku prosince bylo v České republice zachyceno již šest případů vzniku ohniska výskytu. Případy ptačí chřipky byly zaznamenány hlavně ve Středočeském a Jihočeském kraji. Ve všech případech byla odhalena nebezpečná varianta subtypu H5N1. Největším rizikem je však migrace volně žijících ptáků, kteří se mohou nakazit a nákazu potom snadno roznést. Následky na domácí drůbež jsou potom vážné. Například při chovu ve Frahelži bylo kvůli nákaze utraceno 15 000 kachen.

Pokuty za nedodržení zákazu

Krajská veterinární správa hlídá a neprodleně vyšetří každý ohlášený podezřelý případ úmrtí drůbeže. Současně pak čekají na nedůsledné chovatele nemalé pokuty. Jednotlivci a malí chovatelé riskují pokutu 100 tisíc korun, firmy potom dokonce až 2 miliony korun.

Ti chovatelé, kteří nemají možnost mít chované ptáky (zákaz se nevztahuje na holuby nebo třeba pštrosy) trvale pod střechou, musí informovat Krajskou veterinární správu.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-zakaz-venkovniho-chovu-drubeze-od-stredy-po-celem-cesku-221267

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ptaci-chripka-zakaz-chovu-drubeze-cesko-epidemie-veterinari_2212131455_har

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.