Změna operátora? Již snadněji

Mobilní tarify

Pokud přemýšlíte o změně vašeho telefonního operátora, nikdy na to nebyla lepší doba. Od dubna se totiž změnily podmínky takové změny. Nyní je to pro vás výhodnější. Co přesně se změnilo? A jaká je stávající úprava? Na to se dnes zaměříme!

Změny od 1. dubna

  1. dubna vešla v účinnost nová úprava, která právě tyto podmínky změny operátora ze strany spotřebitele značně pozměnila. Nešlo o žádný apríl, ale o novelu zákona o elektronických komunikacích. Snižují se či úplně ruší pokuty za výpověď smlouvu, zrychluje se přenos čísla od jedné společnosti ke druhé a celý proces změny musí nově zařizovat nový operátor. Důležité také je, že změny se týkají i smluv sjednaných ještě před nabytím účinnosti tohoto zákona. Tedy i před 1. dubnem 2020.

Téměř o nic se nestaráte

A že jde o zjednodušení procesu změny telefonního operátora svědčí i to, že se téměř o nic nemusíte starat. Všechno má na starosti operátor, pro kterého jste se nově rozhodli. V praxi to bude znamenat, že jediné, co budete potřebovat bude takzvaný ověřovací kód. Ten vám stávající operátor musí sdělit k vaší smlouvě.  Zpravidla jde o operaci, kterou vyřešíte na infolinkách či v mobilních aplikacích, které administrují váš účet u operátora.

Celý postup výměny

Konkrétně vám všechny změny ukážeme na popisovaném postupu. Prvním krokem je požádání vašeho nového poskytovatele telefonních služeb o to, aby zajistil přenos čísla od starého operátora. Ten jej musí sám informovat, a to maximálně do jednoho pracovního dne. Následně má dva dny na zajištění nezbytných náležitostí a třetí den by mělo dojít k aktivaci služby u nového operátora, ke kterému přecházíte. Do lhůty jednoho a následně dvou dní se započítávají jen pracovní dny. Můžete tak počítat s trváním přenesení čísla od tří do pěti dní. Podle toho, kdy o přenos čísla požádáte.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.