Zlato pravděpodobně ještě nenarazilo na svůj vrchol

01_gold

V dobách krizí se investoři prakticky vždy obracejí ke zlatu jako k bezpečnému přístavu. Současná globální pandemie není výjimkou a zlato je i nyní na rostoucí trajektorii. Otázkou je, zda se jeho růst v době, kdy se většina zemí snaží vrátit do normálního stavu, zastaví a investoři se ve větší míře vrátí k dalším nástrojům, či zda existují důvody myslet si, že cena poroste i nadále.

Zlato láme rekordy

Od ledna se cena zlata zvýšila o plných 14 procent s tím, že větší část tohoto nárůstu samozřejmě připadá na období koronavirové krize. V současné době se cena pohybuje na úrovni 1 765 dolarů (přes 45 000 korun) za trojskou unci. Zlato je tak nejdražší od září 2011, tedy od doby vrcholu dluhové krize eurozóny.

Pandemická krize přišla navíc ve chvíli, kdy zlato rostlo již několik měsíců (za rok 2019 si připsalo téměř 20 procent). Koronavirus se tak potkal s nízkými úrokovými sazbami a investicemi velkých centrálních bank, stejně jako periodicky se vracejícími náznaky americko-čínské obchodní války. Výsledkem je cena lámající rekordy.

Zlato si svoji pozici drží i přes to, že investoři v poslední době začali ukládat své prostředky do kryptoměn, především bitcoinu. I ten významně zpevnil a blíží se psychologické hranici 10 000 dolarů. Pokud tuto cenovou hladinu skutečně prorazí, lze očekávat další růst. Pro zlato ale bitcoiny nejsou skutečnou konkurencí, pozice drahého kovu je z pohledu hlavního krizového investičního prostředku neotřesitelná.

02_gold

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Prodat či držet?

Každý, kdo v současnosti zlato v nějaké formě vlastní, si jistě klade otázku, kam se cena vydá ve zbytku letošního roku. Mírné zakolísání růstu a známky stabilizace se sice v posledních dnech objevily, řada analytiků se ale shoduje na tom, že zlato má potenciál dále růst. Důvodů je hned několik.

Většina zemí se sice snaží vrátit do stavu normálního fungování, současné zlepšení epidemiologické situace je pořád stále velmi křehké. Jakékoliv zhoršení situace, např. v podobě očekávané druhé vlny, opět uvrhne svět do chaosu a zlato bude opět první volbou. Stejně tak se postupně vyostřuje vzájemný vztah západního světa v čele se Spojenými státy a Čínou. Riziko, že se tyto spory přenesou do ekonomické oblasti, bude působit jako zdroj nejistoty. Ten bude pravděpodobně také pohánět růst ceny zlata.

Centrální banky budou taktéž pumpovat do ekonomiky nové peníze a snižovat úrokové sazby, což opět podpoří zájem o zlato coby investiční nástroj. Zdá se tedy, že zlato ještě svého vrcholu nedosáhlo a v dnešní turbulentní době bude stále přitahovat pozornost a zájem investorů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.