Zima se blíží a je nejvyšší čas zásobit se palivem. Zdraží

dřevo

V minulých dvou letech si majitelé domů s topením na tuhá paliva mohli jen zoufat. Cenové šoky vzniklé mimo jiné v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině, vystřelili náklady na topení velmi vysoko. V letošním roce se již nic podobného neopakovalo a opakovat nebude. Přesto je možné, že některá tuhá paliva opět zdraží. Je proto nejvyšší čas zásobit se na zimu.

Uhlí na topení

Průměrný rodinný dům u nás spotřebuje asi 5,5 tuny uhlí za rok. Právě uhlí se ale dočká určitého zdražení. U těch typů uhlí, které se v loňském roce za cenu okolo 5400 Kč za tunu je nyní cena asi 6200 Kč. Kvalitnější druhy uhlí lze dnes objednávat za 7000 až 7500 Kč za tunu což je opět o něco více než v loňském roce. Asi o tisíc korun zdražil také koks, jehož tuna stojí dnes 16 220 Kč.

uhlí

Foto: Pixabay

Dobrou zprávou je však zlevnění briket. Menší čtyřpalcové brikety lze dnes pořídit za 8400 Kč za tunu což je o necelé dva tisíce korun levnější než v listopadu. Ještě více šla cena dolů velkých sedmipalcových briket, ze 13 000 na 8000 Kč za tunu. Většina prodejců všech druhů uhlí ale jasně deklaruje, že současné ceny jsou stále letní. Je třeba počítat s tím, že s příchodem podzimu se ceny zvýší.

Dřevěné brikety

Stejně jako v případě uhlí i spotřeba dřevěných briket nebo pelet se u běžně rodinného domu pohybuje někde mezi 4 a 5 tunami za rok. Klasické balení obsahující 800 až 850 kg dřevěných briket lze pořídit v současné době za cenu od 7800 Kč do 10600 Kč.

Vlastní výroba palivového dřeva

V souvislosti s razantním zvýšením cen tuhých paliv ve dvou předcházejících letech přešla řada majitelů domů na samovýrobu palivového dřeva. Majitelům lesa zaplatí za možnost natěžit si dřevo, které si potom sami odvezou a zpracují. Cena za těžené dříví se pohybuje od 100 do 600 Kč za metr krychlový u jehličnatých stromů, a od 200 Kč za metr krychlový u listnatých stromů. K této ceně je však nutné připočítat také cenu za pronájem strojů a v neposlední řadě i vlastní čas, který je do samovýroby potřeba investovat.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-uhli-opet-zdrazilo-a-cena-jeste-poroste-40442356

https://www.moneta.cz/komodity/cena-uhli

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.