Stále více Čechů si nosí do práce jídlo z domova

restaurant

Stále více Čechů si nosí do práce jídlo z domova

Rostoucí ceny v restauracích za oběd má rychlou odezvu. Ještě před pěti lety bychom zaplatili za denní menu kolem stokoruny, v Praze až 120 korun. Během této doby vzrostly ceny o 50 až téměř 90 procent. Záleží na tom, o jaký kraj se jedná. Není se tedy čemu divit, že lidé raději šetří, než aby utráceli za drahé obědy. Když si připočtete k částce ještě nápoj a spropitné, cena se může vyšponovat ke třem stovkám korun. Není tedy žádný problém utratit za celý měsíc až 6 000 Kč. To už je docela vysoká částka pouze za oběd, pokud vezmete v potaz další zvyšující se výdaje. Z tohoto důvodu lidé raději vaří doma a toto jídlo si berou s sebou do práce.

Pokles zákazníků

České restaurace zaznamenaly odliv svých zákazníků. Mohou za to nejen zvyšující se ceny obědů, ale také i další faktory. Například stravenky získané v práci pokryjí pouze dvě třetiny nákladů za oběd. Jak na to reagují občané?

  • do práce si berou svůj vlastní navařený oběd,
  • vyzvednou si jídlo v daném podniku, aby ušetřili za případné spropitné a nápoje,
  • objednávají si výhodná menu přes rozvoz.

Průměrná cena za oběd atakuje téměř dvousetkorunovou hranici. Vydávané stravenky vyjdou na 123 korun. Už jen tento nepoměr odrazuje samotné zaměstnance od toho, aby navštěvovali restaurace. Daleko lepší volbou je uvařit si oběd, který budou jíst 2-3 dny nebo se domluvit s kolegy a objednat si výhodné menu za skupinovou slevu.

Změna v objednávkách

Zdražení se projevilo také v dalších oblastech. Klesl počet objednávek, ale na druhou stranu hodnota samotných objednávek vzrostla. Mohou za to především výhodná menu nebo akce, která lákají k tomu, aby se lidé domluvili mezi sebou a výhodně si objednali menu. Potvrzuje se tedy pravidlo, že lidé v těžké situaci upřednostňují slevové akce, oproti kvalitě.

Nejlevněji na Vysočině

Nejlevněji si momentálně zaplatíte za oběd na Vysočině. Nejdražší je v Praze, což není žádné překvapení. V průměru na Vysočině zaplatíte za oběd 164,5 korun. Hned v závěsu je Zlínský kraj se 165,1 korunami. Na druhém pólu se pohybuje Praha s průměrnou cenou 206,6 korunami.

Můžeme očekávat další zdražení po tom, co vyjde konsolidační balíček. Například stočné se zvýší, což určitě navýší celkovou cenu účtu. Jak to máte vy? Patříte k těm, co chodí do restaurace nebo si raději uvaříte jídlo sami doma?

Zdroj:https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-lide-setri-obedy-si-vice-nosi-z-domova-40442897https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-obed-v-restauraci-stoji-o-28-kc-vice-nez-v-roce-2020-40401465

Náhledové foto: Pixabay