Vyvracíme mýty o stavebním spoření

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Pokud chcete v blízké budoucnosti sobě či svým dětem pořídit stavební spoření, určitě si uvědomte všechny výhody i nevýhody tohoto produktu. Dnes se podíváme na mýty, které jste ve spojení se stavebním spořením možná slyšeli, ale, jak ukážeme, nezakládají se na pravdě. Pojďme tedy na to!

Šest let nesmíte peníze vybírat

Není to tak úplně pravda. Stavební spoření nefunguje tak, že na své peníze na šest let nedosáhnete. Naopak, vybrat si je můžete kdykoli, tedy i v rámci šestileté vázací smlouvy. Jedinou sankcí za tuto operaci je to, že přijdete o všechnu státní podporu, co jste získali. Problém je to tedy ve chvíli, kdy je pro vás státní podpora klíčovou motivací k uzavření stavebka. Na druhou stranu již od dvou let spoření a shromáždění 30 % až 40 % cílové částky, dosáhnete na úvěr ze stavebního spoření.

Úvěr ze stavebka se hypotéce nevyrovná

Dlouho platilo, že rodiny si spořily na stavebním spoření a úvěr si přes něj braly, pokud chtěly investovat menší peníze do svého bydlení. Například na rekonstrukci. Naopak pokud chtěly pořizovat nový byt či dům, volily jednoznačně hypotéku. Kdysi byly doby, kdy to tak opravdu fungovalo a úvěr ze stavebního spoření nemohl svými podmínkami konkurovat hypotéce. Dnes tomu však tak již není. Dnes již spořitelny nabízí podobné úrokové sazby, jako hypoteční banky. Navíc pokud budete chtít například „jen“ milion korun, při využití překlenovacího úvěru nemusíte mít naspořeno vůbec nic.

Dnes už to není výhodné

Dnes se už stavebko nevyplatí, říká se. Je tomu však opravdu tak? I když tento názor ve společnosti hojně rezonuje, musíme potvrdit, že jde o nejvíce výnosný zabezpečený produkt na trhu. Jeho výnos se pohybuje okolo 4 %, což překračuje inflaci a téměř 2procentní body, což není u všech spořících produktů samozřejmost.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.