Vyvracíme mýty o havarijním pojištění

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Havarijní pojištění je produkt, který vás může v mnoha situacích zachránit. Okolo tohoto pojišťovacího produktu však také koluje řada mýtů, které pramení většinou z neznalosti. Dnes se je pokusíme vyvrátit a toto pojištění vám přiblížit.

Pojištění pro nová auta

Nejčastěji se lidé domnívají, že havarijní pojištění je druh pojištění, které se nejvíce vyplatí majitelům nových aut, jejichž ochrana je důležitější než ojetin. Pravdou však je, že i starší auta takovou ochranu mohou využít. Havarijní pojištění totiž lze využít nejen u dopravních nehod, ale i při krádežích nebo živelných pohromách. Dokonce vás může ochránit i při vandalismu. Pokud toto pojištění nemáte, budete muset platit ze své kapsy absolutně každý náklad, který vám při poškození auta vznikne. Proto je dobré takové auto pojistit. Můžete například najít mezi pojišťovnami nabídky, které se specializují na auta starší například 6 let.

Asistenční službu nemá cenu volat

Další mýtus. Asistenční služby nepomůžou, myslí si mnoho lidí. Je tomu opravdu tak? Máte je v ceně pojištění, proto kdykoli si například u nehody nevíte rady, neváhejte a zavolejte jim, ať přijedou. Je to jejich práce. Minimálně vám poradí, co dál. Měly by vám však nabídnout veškerý servis, který je při autonehodě třeba. Při připlacení si pár korun můžete mít v ceně balíčku i asistenční služby, které vám pomohou i v případech, kdy vám například dojde palivo na cestě či máte na svém vozidle poruchu. To se může hodit zejména při cestování. Není tedy pravda, že asistenční služba nic neřeší. Naopak vždy když si nevíte rady, měli byste ji kontaktovat.

Cena pojištění je příliš drahá

Mnoho lidí si myslí, že cena je příliš drahá na to, aby se vám havarijní pojištění vyplatilo. Lidé tak volí ty nejnižší možné limity, které vedou k nízkému pojistnému. To je však špatný přístup. Cena by neměla být klíčovým parametrem při výběru pojištění. Nejnižší nabídka je zpravidla spojena s již zmíněnými velmi nízkými pojistnými limity. Dále špatnou dostupností asistenčních služeb a pomalostí plnění. Připlacení se tedy spíše vyplatí, respektive šetření se může hrubě nevyplatit. Například při autonehodě, kde dojde k velkým škodám, budou plnit pojišťovny jen do onoho sjednaného limitu. Musíte si pak sami zodpovědět otázku, zda se vám vyplatí mít nízké pojistné, ale i nízké limity. Ty pak v okamžiku nehody s velkými škodami nemusí vůbec pomoci.

 

 

 

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.