Vojtěch Ulman: Výrobky s HHC lze prodávat, ale s přesně stanovenými pravidly

Automaty HHC

Konopné produkty jsou jenom v poslední době hodně diskutované v různých médiích. Není se čemu divit, jelikož mnozí znají konopí pouze jako rostlinu, která obsahuje THC. Přitom obsahuje ještě další látky, které mohou a nemusejí mít opojné či jiné působení na lidský organismus. My se v následujících řádcích nejen na prodej výrobků s obsahem HHC zaměříme podrobněji. Rozhovor budu vést s mladým podnikatelem Vojtěchem Ulmanem, zakladatelem Asociace za bezpečné prodejní automaty (ABPA).

Možná úplně laická, ale základní otázka. Co je vlastně HHC a k čemu je tato látka užitečná?

HHC neboli hexahydrokanabinol je jeden z více než sto kanabinoidů, které se přirozeně vyskytují v rostlinách konopí. Poprvé byl syntetizován ve 40. letech minulého století, ale pozornosti se mu začalo dostávat teprve nedávno. Některé studie naznačují, že HHC může mít na člověka psychoaktivní účinky podobné THC, například pocit euforie, uvolnění, snížení úzkosti a zvýšení pocitu štěstí. Výzkum také ukazuje, že HHC může mít protizánětlivé účinky a může být užitečný při léčbě určitých typů bolesti.

Automaty HHCFoto: Se svolením Vojtěcha Ulmana

Konopí jsem dlouho vnímal jen jako drogu. Mám pocit, že to takto ještě stále vidí spousta lidí, zejména starších ročníků. Cítíte to také tak?

Vnímání návykových látek je ve společnosti hodně zkreslené, platí zde dvojí metr. Zatímco například konopí řada lidí bere jako něco špatného, alkohol či tabák je pro ně zcela v pořádku. Přitom ročně je podle vládních dat pro úraz v důsledku návykových látek hospitalizováno na 15 tisíc osob, z toho však naprostá většina pod vlivem alkoholu – v případě nelegálních drog a konopí je to přibližně 260. Zásadní rozdíl je i v nehodovosti, ročně je kolem 4500 nehod pod vlivem alkoholu, zatímco u nelegálních drog je to zhruba 300. Takže na jedné straně máme povoleny látky s jasným negativním efektem na lidské zdraví a na druhé chceme zakazovat látky jako THC či CBD, u nichž byly mnohokrát prokázány lékařské přínosy. Podle nás by řešením bylo regulovat tyto látky stejně jako třeba tabák a nastavit pro jejich prodej přísná pravidla.

Produkty s obsahem HHC jsou tedy volně prodejné a neregulované. Mám pravdu?

Aktuálně neexistuje zákon, který by HHC kategorizoval a umožnil jej prodávat označený jako potravinu, doplněk stravy či jiný druh zboží. Prodej tak není nijak regulován a ze strany státu na jeho dostupnost nejsou žádné požadavky. Asociace za bezpečné prodejní automaty vznikla právě s cílem ochránit ty zákazníky a občany ČR, kteří o produkty s CBDprodukty s CBD a HHC mají zájem, a nastavit přísná pravidla jejich prodeje co do kvality, čistoty a původu. Proto jsme zavedli etický kodex, v rámci něhož se členové zavazují k vlastní regulaci a kontrole kvality nabízeného zboží, zavedení čteček občanských průkazů a neprodávání HHC edibles či například kratomu, u nichž je při nepoučeném užívání možná konzumace nadměrného množství.

Absence pravidel vrhla na dané produkty docela nepříjemný stín…

To máte pravdu, sami nejsme rádi, že to dospělo do této fáze. Také proto se asociace snaží informovat občany České republiky o současné situaci spojené nejen s automaty, ale snažíme se také edukovat veřejnost o celkové problematice neregulovaných kanabinoidů. V současné době také uvažujeme o možné spolupráci s neziskovými organizacemi, se kterými bychom chtěli naplánovat možnou podobu osvěty na středních školách. Férovou regulaci a správně nastavená pravidla tedy bereme jako podstatnou součást dobře fungujícího konopného trhu.

Kdyby se vše plošně zakázalo, profitoval by z toho černý trh. Regulace je tedy lepší než plošný zákaz…

Zásadní je si uvědomit, že stejně jako nejspíš společnost nepřestane pít a kouřit, bude i nadále poptávka po jiných látkách. Jsme proto názoru – a shodujeme se na tom i s řadou vládních odborníků – že by to byl nešťastný krok čelem vzad. Prohibice není cesta, přísná, ale férová regulace ano. Nakonec je to zcela jasně vidět z 30 let světové snahy o vymýcení drog. Látky z trhu nezmizí, pouze je nahradí jiné a přesunou se na černý trh. V tu chvíli neexistuje žádná kontrola čistoty a kvality, opatření proti prodeji nezletilým, odvody daní… A to nechce nikdo z nás.

Vojtěch Ulman, zakladatel ABPAVojtěch Ulman: Foto se svolením Vojtěcha Ulmana

Jsou prodejci na přísná pravidla připravení?

Asociaci jsme založili již v prosinci 2022 právě s tím, že je nezbytná existence pravidel a kontroly prodávaného zboží. Proto jsme jeho prodej konzultovali s odborníky na protidrogovou politiku i ze zdravotnictví a nastavili si v rámci etického kodexu jasná pravidla v rámci prevence, než bude tato problematika ošetřena legislativně. Členové se tak například zavázali neprodávat v blízkosti škol a dětských koutků, nenabízet kratom a HHC edibles, a zboží testují na těžké kovy a plísně, aby zajistili jeho kvalitu. Jednáme také o zavedení jednotných obalů. Fakt, že tato pravidla nastavila a přijala většina tuzemských provozovatelů automatů s kanabinoidy, mluví sám za sebe.

Pomohou moderní technologie? Jak?

Nejpalčivější otázkou je samozřejmě jak zabránit prodeji alkoholu, tabáku a jiných návykových látek nezletilým a mladistvým. Přes všechna opatření není neobvyklé třeba zahlédnout náctileté v parku na lavičce s lahví tvrdého a cigaretami v ruce. V případě kanabinoidů jsou efektivním řešením právě automaty vybavené čtečkou občanských průkazů, které dokáží ověřit věk nakupujícího. Těmi postupně členové ABPA vybavují všechny své automaty. Současně v Praze připravujeme pilotní testování automatu s dvoufázovým ověřením, který pomocí umělé inteligence navíc porovnává fotografii na občance s nasnímaným obličejem zákazníka. Automatový prodej věkově omezeného zboží už dnes funguje například v Rakousku nebo Německu, a to ve více než 16 tisících kioscích.

Děkuji za rozhovor

Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností

Náhledové foto: Se svolením Vojtěcha Ulmana

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.