Solární panely: Pozor na množící se případy planých slibů

solar

Solární panely jsou spojovány s lepší energii zítřka. Asi každý by chtěl být energeticky nezávislý, zejména v dnešní době, kdy jsou ceny energií opravdu vysoké. Po dřívějším boomu nastala krátkodobá pauza a nyní jsou opět probíraným tématem. S vyšší poptávkou a nabídkou se častěji objevují podvody a nereálné nabídky. Nejčastěji se jedná o firmy, které slibují nereálná čísla a samy vznikly teprve nedávno.

Hezká teorie, skutečnost jiná

Důležité je si uvědomit, že prodej energie do sítě nemá moc smysl. Přesto se však najdou dodavatelé, kteří deklarují výhodnost prodeje přebytku elektrické energie do sítě. Nejen zákazníci, ale i firmy si neuvědomují, že někde nemusí být fotovoltaika ani zapojena do sítě z kapacitních důvodů.

Dalším faktorem je také samotné počasí a okolí domu. Počasí neporučíte, a jestliže bude období podprůměrné, co se týče slunečního svitu, nenaděláte nic. Překážet vám mohou i stromy a další okolí domu. Přesto vám budou někteří dodavatelé slibovat čísla, jako by Slunce svítilo celý rok, zkrátka vám řeknou, co chcete slyšet, aby docílili svého.

Důležitost znalostí

Mnoho lidí podceňuje důležitost znalostí a informací. Stačí jim, že jim někdo garantuje výdělek, úsporu a o zbytek se nezajímají. „Řada instalací fotovoltaiky má předimenzované výkon, jež nemusejí vést k očekávaným úsporám“ upozorňovala Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Domácí fotovoltaika má smysl tehdy, když je úměrná spotřebě domácnosti a zbytek energie můžete vložit do akumulace vody, ukládání do baterií nebo nabíjení elektromobilu, hybridu, kola či koloběžky.

Buďte obezřetní

Není radno nic uspěchat, podvodů a oklik se hemží, jako hub po dešti. Velmi často se stává, že dodavatelé spoléhají na neznalost a naivitu zákazníků. Není tedy žádným překvapením, že mohou nastat potížeinstalaci, respektive s nekvalitními jističi. Určitě by vás neměla daná firma vydírat. Byly zaznamenány případy, kdy některé zákazníky přesvědčovaly o tom, že se blíží konec dotací, aby uzavřeli co nejdříve smlouvu. Na co si dávat pozor?

  • na nereálné sliby a výdělky z prodeje přebytku energie do sítě,
  • chyby v dokumentaci, použití nekvalitních a neschválených součástek,
  • nedodržení termínů.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/finance-nektere-firmy-slibuji-z-domacich-solaru-nerealne-vynosy-40433807

Náhledové foto: Unsplash