Vláda schválila navýšení minimální mzdy

Minimální mzda

Minimální mzda se bude, jako tomu bylo i v minulých letech, opět od prvního ledna navyšovat. Vláda totiž schválila její novou podobu. No, a protože zákonem je pravomoc určování minimální mzdy svěřena pouze vládě, která tak činí prostřednictvím nařízení vlády, nemusí navýšení ani posvětit parlament.

Navýšení o 600 Kč měsíčně

Nyní je minimální mzda stanovená vládním nařízením ve výši 14 600 Kč nebo 87,30 Kč za hodinu. Podle toho, jestli máte v pracovní smlouvě odměňování stanovené od hodiny, nebo jako pevný měsíční plat. Od 1. ledna 2021 se však, jak rozhodla vláda, bude opět minimální mzda, jako i v minulých letech, zvýšena. V roce 2021 tedy bude minimální mzda činit 15 200 Kč za měsíc nebo 90,50 Kč na hodinu. Jde tedy o zvýšení o 600 Kč za měsíc či 3,20 Kč za hodinu.

Nižší zvyšování prosadilo hnutí ANO

Návrhů na minimální mzdu bylo však hned několik. Nakonec však jednání na vládě vyústilo v to, že silnější koaliční strana – Hnutí ANO 2011 – přehlasovalo sociálnědemokratické ministry a stanovilo novou minimální mzdu ve výši 15 200 Kč za měsíc. ČSSD přitom, prostřednictvím návrhu ministryně Maláčové, navrhovala zvýšení na částku 16 400 Kč, což by znamenalo navýšení o 1800 Kč. Koalice také hlasovala o kompromisu v podobě 15 500 Kč, ani ten však neprošel. Hnutí ANO tedy přehlasovalo ČSSD a prosadilo nejnižší z návrhu.

Dopady minimální mzdy

Přestože se primárně týká minimální mzda jen zaměstnanců, a to ještě jen těch s nejnižšími mzdami, ovlivní celý trh práce. Minimální mzda totiž ovlivňuje takzvanou zaručenou mzdu, respektive se od ní odvíjí. Stejně tak minimální mzda ovlivňuje výše mezd a platů na celém trhu práce. Zvýšení minimální mzdy však pro zaměstnavatele také znamená navýšení nákladů na práci. V této nelehké době může tak minimální mzda znamenat ještě větší zatížení pro zaměstnavatele.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.