Konec superhrubé mzdy: Výrazné zvýšení platů i státního dluhu

01_dane

Poslanci v noci z 20. listopadu schválili daňovou změnu, která je největší za poslední léta. Jde o zrušení superhrubé mzdy. Tím vznikne nový výpočet daní z příjmů fyzických osob u zaměstnanců. O kolik se daně sníží? Co jiného změny přináší?

Návrat k výpočtu daně z hrubé mzdy

Již se tedy nebude daň vypočítávat ze superhrubé mzdy, jak tomu bylo od zavedení této sazby vládou Mirka Topolánka v roce 2008. Do této doby byla daň 15 % ze superhrubé mzdy, která představovala součet čisté a hrubé mzdy, spolu s dalšími náklady zaměstnavatele – zdravotním a sociálním pojištěním, které odvádí za zaměstnance. Sazba se po zrušení superhrubé mzdy nemění. Bude se však vztahovat na hrubou mzdu, což odváděné daně sníží. Zaměstnanci budou mít tedy vyšší čisté mzdy. Výrazně vyšší mzdy a platy pak budou daněny 23 %.

Zvýšení čistých mezd

Zaměstnancům se tedy v důsledku této změny, od roku 2021, zvýší mzdy či platy. A to výrazně. Samozřejmě, že jednotlivá zvýšení se budou odvíjet od výše vašeho ohodnocení. Například u zaměstnance, který pobírá hrubou mzdu ve výši 34 tisíc měsíčně, půjde od ledna 2021 o zvýšení čisté mzdy o 1 700 Kč za měsíc. Za rok tak bude mít o více než 20 000 Kč více než v letech minulých za stejných platových podmínek. Jde-li například o výdělek ve výši 18 tisíc za měsíc hrubého, pak bude nově dělat čistá mzda o 915 Kč za měsíc více. Zvýšená 23% sazba se bude týkat těch zaměstnanců, kteří vydělávají za rok 48krát více než je průměrná mzda, což odpovídá asi 140 tisícům Kč měsíčně.

Velké spory v koalici

Právě toto téma – snížení daní – však koalici hnutí ANO 2011 a ČSSD pořádně rozdělilo. Dokonce tak, že ČSSD pro změny nehlasovala, a byla jejich hlasitým odpůrce. Andrej Babiš a Alena Schillerová tak do Sněmovny návrh nepodali standartně z vlády, ale jako poslanecký návrh. A ten prošel hlasy hnutí ANO, ODS, SPD, KSČM a Trikolory. Daňové změny snižují příjmy státu o asi 120 miliard. Právě to bylo největším důvodem ostatních stran, proč pro návrh nehlasovaly.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.