Virtuální zaměstnanci: Jak umělá inteligence mění pracovní trh
Umělá inteligence se stále více prosazuje v profesích, které dříve nebyly automatizovatelné. Virtuální zaměstnanci, kteří vykonávají činnosti dříve vyhrazené pro lidi, nabízejí firmám vyšší produktivitu a nižší náklady. Jaké změny to přinese do každodenní práce? A které oblasti budou AI nahrazeny?
Co jsou virtuální zaměstnanci?
Firmy zabývající se umělou inteligencí (AI) usilují o využití, které by přineslo návratnost značných investic do této technologie. Jednou z možností je například zavedení virtuálních zaměstnanců a tím i urychlení práce. Virtuální zaměstnanec je z povahy věci neexistující zaměstnanec, jehož práci by vykonávala AI. „Nicméně nevidím v tom významný rozdíl proti např. automatizaci ve výrobě, nebo v jiných odvětvích. Jen to postihne odvětví, která tímto byla dříve nezasažená,“ uvádí Jan Skovajsa, CEO digitální agentury myTimi.
Zejména se jedná o odvětví, které jsou na nižší úrovni potravního řetězce znalostních pozic – různé juniorní pozice, překladatelé, korektory atd. „Obecně je to stejný jev jako v dřívějších letech výroba, kde práce ve výrobě nezmizela, jen se změnila. Výrobní firmy mají stále obří množství zaměstnanců jen dělají jiné činnosti, které mají lepší produktivitu – tedy peníze, které z ní plynou za vložený čas než předtím,“ doplňuje Jan Skovajsa.
Jank Skovajsa: Foto se svolením Jana Skovajsy
Nahradí AI kreativní profese?
Už několik let se mluví o tom, že AI může nahradit některé profese. Odborníci očekávají, že o svou práci kvůli ní ve větší míře přijdou třeba grafičtí designéři, asistentky či mzdové účetní. Podle Jana Skovajsy zde určitě dojde ke zjednodušení. V této fázi jsme nyní, kde je opravdu enormní zjednodušení a zefektivnění práce pro mnoho profesí ze segmentu sales i marketing. „Nicméně v našem segmentu je AI už používána řadu let v méně viditelných částech – reklamy atd. Co se týká grafiků – tak zatím bych neřekl, že je to na takové úrovni – AI není příliš tvůrčí, neumí vymyslet své věci. Zatím jen kopíruje to, co už někde je,“ sděluje Jan Skovajsa.
Spíše může práci zrychlit tím, že bude schopné udělat bannery v různých formátech rychle, což by dříve musel dělat grafik. Ale první návrhy stále bude dělat grafik a možná i za pomoci AI. Stejně na tom jsou vývojáři. Co je naopak část práce, která už v podstatě zmizela za ty 2 roky – jsou překladatelé a korektoři. To udělá AI mnohem rychleji a často i lépe.
Jaká je budoucnost umělé inteligence?
Microsoft oznámil zavedení agentů AI a mezi prvními zájemci je i poradenská firma McKinsey. Ta vytváří agenta umělé inteligence, který bude zpracovávat dotazy nových klientů a provádět úkoly, jako je plánování následných schůzek. Tito agenti však existují již delší dobu, MS zavádí pouze jejich kopii v podobě kopilota. Ten už je ostatně vidět na mnoha prvcích Office 365 například ve wordu i v excelu. „Nicméně minimálně 2 roky znám AI jako například český startup nyota.ai, která se účastní schůzky, udělá z ní zápis, vypíše hlavní body a rovnou je hodí do projektového nástroje pro příslušné lidi. Určitě to šetří spoustu času a šikovní projektoví manažeři, tak mohou věnovat více pozornosti práci, kde musí opravdu myslet a méně pozornosti administrativě,“ říká Jan Skovajsa. Na závěr uvádí, že AI žádné znalosti nemá. Je to kompilát lidských znalostí. Než bude AI tvořit své vlastní znalosti, tak od toho jsme opravdu daleko.
K tématu se blíže vyjadřuje Zuzana Paulová, uznávaná odbornice v oblasti HR a CEO společnosti myHeRoes.
Osobně si myslím, že nástup AI nepřipraví lidi o práci v klasickém smyslu slova, stejně jako k tomu nedošlo v 90. letech s rozšířením počítačů do kanceláří firem. Nicméně musíme počítat s tím, že tyto technologie povedou k transformaci náplně práce v mnoha profesích. Už dnes sledujeme, že vzniká řada nástrojů, které pomáhají s automatizací rutinních úkolů, což vnímám jako velmi pozitivní trend.
Od svého studia andragogiky na FF UK v Praze se dlouhodobě zabývám tématem obohacování práce a jeho vlivem na pracovní motivaci lidí. Studie potvrzují, že rozmanitost a zajímavost práce jsou pro pracovníky pozitivní a vnímají je kladně. V mnoha profesích nutně dojde k postupným změnám, kdy se lidé budou muset naučit moderní nástroje efektivně využívat, ale celkový dopad bude podle mě kladný a ve výsledku povede ke zvýšení spokojenosti lidí.
Zuzana Paulová: Foto se svolením Zuzany Paulové
Zároveň zde vzniká velký prostor pro zlepšení zákaznické zkušenosti tam, kde je lidský kontakt nenahraditelný, a osobní přístup v komunikaci s klientem se stane prémiovou službou. Obecně vnímám trend zvyšování efektivity lidské práce jako klíčový.
Předpokládám také, že s tím, jak bude AI více a více pronikat do běžného života, budou tyto technologie jednodušší a uživatelsky přístupnější. Stejně jako dnes už nikdo u kancelářských pozic neřeší, zda uchazeči ovládají práci na počítači, a bere se to jako samozřejmost (testují se pouze odborné znalosti specifických programů), stane se použití AI běžnou součástí našich životů. Ani dnes už nikdo neřeší, zda najmout deset fakturantek na ruční přepisování účetních dokladů, ale spíše jednu, která ovládá příslušný software.
Zdroje info: Autor, Jan Skovajsa, Zuzana Paulová
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.