Vědci bijí na poplach: některé potraviny vzbuzují závislost

cola

Některé průmyslově zpracované potraviny se mohou stát pro vaše tělo ve větší míře konzumace nebezpečné. Rafinovaně zpracované tuky a cukry, které uspokojí všechny mlsné jazýčky, zdraví bohužel příliš neprospívají. Tyto látky působí v těle podobně jako dopamin, který tělu dodává potřebnou energii na to, aby mohlo být déle bdělejší. Potravinová závislost přitom postihuje téměř 14 procent dospělé populace, dalšími jsou bohužel i děti, které tyto potraviny dokážou jen velmi zřídka odmítnout. Také přibližně dvanáct procent dětí se na konzumaci těchto potravin stává závislými.

Kritéria závislosti se projevují různě

Aditiva například zintenzivní chuť daných potravin, kontrola nad jejich příjmem se však časem stane prakticky nemožnou. To vede často k obezitě a vzniku srdečních onemocnění. Nadměrná konzumace těchto nevhodných potravin současně narušuje příjem zdravé potravy. Kvalita zdraví je díky tomu horší a horší.

Závislost na potravinách, které jsou průmyslově zpracované, vzniká poměrně rychle. Tato závislost je podobná jako například u alkoholu, nikotinu nebo kokainu. Člověk často bez jakéhokoliv sebeomezení pokračuje v konzumaci těchto potravin i přesto, že ví, že mu zdraví neprospějí.

cokolada

Foto: Pixabay

Fatální následky po konzumaci nezdravých potravin se mohou objevit např. u lidí s těžkým diabetem. Závislost na cukrech se stane v poměrně krátkém čase prakticky nezvladatelnou. Na místo jednoho donutu jich v žaludku přistane hned celé balení. Stejně tak je to i s tučnými smaženými pokrmy, kterými se dnes doslova ládují i některé malé děti. Velký obsah soli zase může časem poškodit i funkci ledvin apod.

Průmyslově zpracované potraviny se skládají z ingrediencí jako je přemíra různých dochucovadel a tzv. éček, což se stává hlavním zdrojem potíží. Potravinářské přídané látky se do střev dostávají rychlostí blesku. Vyloučit je z těla ven už však nebývá tak snadné.

Mezi nejčastější průmyslově zpracované potraviny patří především slazené sycené nápoje, mražené pizzy, balené pečivo, mechanicky upravené mleté maso, párky, instantní káva, energetické tyčinky, sladkosti, včetně bonbónů apod.

Přijde regulace?

Výše uvedené vede k čím dál častějším úvahám o tom, zda není na čase určité potraviny, když ne přímo regulovat, tak alespoň značit a upozornit na obsah škodlivých látek. Volání po tom zní z vědeckých kruhů v USA i v Evropě. Zmiňováno je i to, že právě problémy spojené s průmyslově vyráběnými potravinami nesmírně zatěžují zdravotnictví.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/prumyslove-zpracovane-potraviny-konzumace-navyk-latka-studie-vedci.A231010_123515_eko-zahranicni_jadv

https://www.scientificamerican.com/article/food-can-be-literally-addictive-new-evidence-suggests/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.