Nokia plánuje masové propouštění. O práci přijde 14 000 lidí

Nokia

Společnost Nokia byla ve své době skutečným králem mezi výrobci mobilních telefonů. Fakt, že nezachytila nástup chytrých mobilů však způsobil, že se v segmentu osobních mobilních zařízení propadla prakticky k bezvýznamnosti. To ale neznamená, že by snad skončila společnost jako taková. Nokia dnes patří ke světově nejvýznamnějším dodavatelům infrastruktury pro telekomunikační operátory. Nyní však zažívá další velmi těžké období. Výsledkem bude asi 14 000 propuštěných lidí.

Nokia v roce 2023

Nokia se specializuje na hardwarové i softwarové prvky telekomunikační infrastruktury jako jsou anténní systémy, vysílače, nebo cloudová řešení pro operátory. Patří mezi nejvýznamnější dodavatele při zavádění 5 G sítě. V posledních letech v této oblasti Nokia značně profitovala z toho, že celá řada zemí zakázala účast na tendrech čínským společnostem jako je Huawei. Tento byznys se však v poslední době začíná zadrhávat.

nokia

Foto: Pixabay

Neuspokojivé hospodářské výsledky

Ve třetím čtvrtletí letošního roku klesly společnosti Nokia tržby o plných dvacet procent na necelých pět miliard eur, zisky se propadly o dokonce 69 procent na pouhých 133 milionů eur. Důvodem jsou problémy globální ekonomiky, které se projevují i tím, že mobilní operátoři snižují své výdaje na investice do nové infrastruktury. Na špatných hospodářských výsledcích se přitom projevily především těžkosti na trzích v USA a v Indii.

Firma v současné době zaměstnává 86 000 lidí po celém světě. V rámci nutných úspor hodlá Nokia propustit až 14 000 z nich a snížit tak náklady o 400 milionů eur v roce 2024 a o dalších 300 milionů eur v roce 2025. Vedení Nokie však stále věří ve správné svěřování firmy a dlouhodobý potenciál všech trhů, na nichž podniká. Současné problémy se zdaleka netýkají jen společnosti Nokia, pokles tržeb hlásí i firmy Elicsson, nebo AT&T.

Zdroje informací: https://www.bbc.com/news/business-67153676

https://mobilmania.zive.cz/clanky/nokia-propusti-az-14-tisic-zamestnancu-jeji-zisky-se-propadly-o-69-procent/sc-3-a-1358705/default.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.