V Česku se budou dražit vzácné známky. Hlavní lákadla v praxi

známky

Sbírání známek patří mezi rozšířené koníčky a věnuje se mu celá řada lidí. Filatelie je však také koníček poměrně finančně náročný. Ten, kdo chce mít ve své sbírce skutečně jedinečné kousky, musí si sáhnout hodně hluboko do kapsy. O tom svědčí i vyvolávací ceny některých vzácných známek, které budou již třetího září draženy v Praze. Toto datum mají však ve svých kalendářích zaškrtnuté nejen sběratelé, ale také investoři, kteří známky nakupují čím dál tím častěji.

Hlavní lákadla zářijové dražby

Vůbec nejvyšší vyvolávací cenu bude mít čtyřblok známek z roku 1925 s obrázkem prvního československého prezidenta T.G. Masaryka. Vyvolávací cena tohoto setu bude 600 tisíc korun. Důvodem, proč je tato známka tak vysoce ceněna je tisková chyba. Při tisku byl totiž arch vložen do stroje pootočením a místo toho, aby byla průsvitka známky vodorovná, je svislá. Čtyři známky, které půjdou 3. září do dražby jsou jedinými známými kusy z této chybové série.

aukce

Foto: Pixabay

Jen o něco nižší vyvolávací cenu, konkrétně 560 tisíc korun bude mít známka s motivem rakousko-uherské Orlice s přetiskem označení Pošta Československa 1919. Těchto známek se dochovalo pouze dvacet. Není bez zajímavosti, že podobná rakousko-uherská známka s československým přetiskem vytvořila v minulosti aukční rekord, když byla prodána za 1,9 milionů korun.

Draží především investoři

Zatímco v minulosti byl typickým účastníkem dražby bohatý sběratel, který toužil mít známku ve své sbírce za každou cenu, dnes jsou to především investoři. Lidí, kteří nakupují známky jako investici, začalo přibývat především s nárůstem ekonomické nejistoty v souvislosti s covidovou pandemií, válkou na Ukrajině a obecnou ekonomickou krizí.

Investoři mohou počítat s tím, že zhodnocení známek se pohybuje okolo deseti procent ročně. Známky jsou tak stejně jako starožitnosti, nebo umělecké předměty poměrně málo rizikovou investicí.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/filatelie-aukce-vzacnych-znamek.A230825_092120_ekonomika_alis

https://finex.cz/filatelie-investovani-do-postovnich-znamek/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.