Srovnání úroků na spořicích účtech

Úspora

Spořicí účty mohou být v některých situacích docela dobrým produktem bankovních institucí pro vaše finance. Klíčový je však vždy úrok. Dnes se podíváme na srovnání úrokových sazeb tuzemských bank na spořících účtech. Pojďme na to!

Bez poplatků

U téměř všech bank v Česku jsou nyní spořící účty bez poplatků. A to jakýchkoli. Máte tedy zdarma založení, vedení i výběry. Pro kteroukoli banky, která by v této době k poplatkům přistoupila, by to znamenalo nevýhodu před konkurencí. Proto se nejspíše nemusíte v dohledné době bát. Trend spořících účtů u tuzemských bank bez jakýchkoli poplatků by měl pokračovat, respektive by se v dohledné době nemělo nic měnit.

Vyšší benefity aktivnějším

Úroková sazba se u mnohých bank stává nástrojem, prostřednictvím kterého mohou motivovat a odměňovat aktivní klienty. Například Air Bank, ČSOB, Equa bank či Reiffeisenbank nabízí lepší úrokové sazby pro ty, kteří mají u těchto bankovních domů i běžný účet a ten aktivně využívají. U Air Bank je součástí podmínky například 5x platba kartou měsíčně. Equa zase požaduje 3 platby.

Jak vysoké úroky nyní jsou?

Je na řadě tato velmi důležitá otázka. Jaké úrokové sazby vlastně banky na spořících účtech nabízejí? Například u Air Bank nebo Creditas se pohybují úrokové sazby nad jedno procento. Česká spořitelna však nabízí pouhé dvě desetiny procenta. Lze tedy vidět, že situace není jednoznačná. Některé společnosti nabízejí poměrně dobrá čísla, jiné zase jen mizivá. Navíc mnoho z nich ještě kombinují úrokové sazby například stylem, že existuje jedna sazba pro částky do určité výše a druhé je pak na ostatní případy. Například Equa Bank nabízí 1,2 % di 200 000 Kč a dále 0,2 % u částek vyšších. Nejvyšší úrok najdete u Reiffeisenbank. Ten činí 3%, avšak jen pro nové klienty a to na 6 měsíců pro částky do 150 000 Kč.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.