Sankce při nezaplacení daně z nemovitosti

Daně se platit musí. Již Benjamin Franklin říkal, že v životě jsou jisté jen dvě věci. Daně a smrt. Do 31. května měla být zaplacená daň z nemovitosti. Dnes s e na ni obecně podíváme. Při tom se však zaměříme na jeden aspekt – sankce při nezaplacení a prodlení. Jak to v praxi funguje? Co vám hrozí?

Základní info

Daň z nemovitosti se platí v případech, kdy k 1. 1. daného roku vlastníte nějakou nemovitost. Konkrétně jde o pozemek stavbu či jednotku. Výši se dozvíte tak, že dostanete složenku. Někdy vám může přijít i e-mail, takovou možnost však musíte předem zvolit. Finanční správa rozesílá složenky postupně. Nemusíte se tedy bát, že ještě v květnu nic nemáte. K 22. květnu byste ji však již měli mít. Vypočtená částka daně je pak splatná k poslednímu dni května daného roku. Účet je zmíněn na složence.

Omlouvá mě, že mi složenka nepřišla?

Někdo by si mohl myslet, že když mu nepřijde složenka s vypočtenou částkou, nemusí nic platit. tak to však opravdu nefunguje. Ani vás to při prodlení nikterak neomlouvá. Nejde tedy ani o okolnost vylučující povinnost platit složenku, ani o polehčující okolnost při prodlení. Často se stává, že je vám například odeslána na vaši bývalou adresu a podobně. Svou daňovou povinnost si však musíte ohlídat sami.

Sankce při nezaplacení

Ještě je určitě vhodné zmínit, že daň se může platit i ve formě splátek. Má to však své podmínky. Tato možnost se totiž odvíjí od výše vyměřené daně. Nepřesahuje-li tato daň hranici 5 000 Kč, je celá splatná k 31. květnu. Nejde ji tedy uhradit ve splátkách. Naopak jde to, je-li daň vyšší. Takovou daň lze uhradit ve formě dvou splátek. První je splatná klasicky k 31. květnu, druhá k 30 listopadu. No a co se stane, když daň nezaplatíte včas? Za malé zpoždění, která není delší jak 5 dní po skončení lhůty, se sankce nevyměřuje. nemusíte se tak bát. Za každý další den se však již sankce započítávají. Penále denně dělají 0,05 % z vypočtené daně. Růst však má svůj limit Sankce nemůže být vyšší jak 5% daně. Navíc nemůže být ani vyšší než 300 000 korun.

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *