Škrty ve školství: Kvalitní vzdělávací systém není dle ministra Beka zřejmě zapotřebí

Fiala a Bek

Pamatujete si hlavní sliby vlády Petra Fialy? Pokud ano, jistě si vzpomínáte i na ten, že školství bude prioritou. Nyní to vypadá poněkud odlišně. Spíše tak, že bude z hlediska financování na chvostu. Plány Mikuláše Beka se totiž tak nějak s těmi původními vládními rozcházejí. My se na sliby a realitu podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Rozporů je tady bohužel poměrně hodně, což je nepříjemné.

Slibů byla spousta

Sluch učitelů musel plesat, když slyšeli sliby vlády Petra Fialy. Ta mimo jiné garantovala platy na úrovni 130 % průměrné hrubé měsíční mzdy. Také se slibovalo zajištění vyšších platů nepedagogických pracovníků a růst podle průměrné mzdy v České republice. Podpořit se měli učitelé v individualizaci výuky a také práce s různorodými kolektivy. Zvláštní pozornost by se měla věnovat nadaným žákům a rozvoji talentů. Slov byla spousta, mnohá se ovšem nyní jeví jako naprosto prázdná. Bohužel. Může za to ekonomický aspekt věci, a především jednání současné vlády.

Tristní srovnání se zeměmi OECD

Původně hodlal ministr financí Stanjura oproti minulému roku ve školství škrtnout celkem 29 miliard korun. Nakonec se tak nestalo a školství si polepší o 3,9 miliardy korun. Na jednu stranu se to zdá být solidní, na stranu druhou jde o navýšení o 1,5 %. Tím se pochopitelně nedostáváme ani do blízkosti průměru zemí OECD. Smutné, tristní, vzdělání na prvním místě rozhodně není.    

Plat učitele 113 % průměrné mzdy

Deklarovalo se oněch 130 % průměrné mzdy. Na to mohou učitelé nejspíše zapomenout. V rozhovoru pro Radiožurnál ministr školství Bek uvedl, že průměrný učitelský plat bude činit přibližně 113 % k aktuálnímu stavu průměrné mzdy. To už je vcelku rozdíl. Zapomenou nelze ani na ostatní pracovníky školy. Ti budou mít nejspíše úplnou smůlu a nedostanou navíc vůbec nic. Dokonce si někdo myslí, že více než 30 000 nepedagogických pracovníků bude platit místo ministerstva školství konkrétní obec.

Konec půlených hodin?

Zajímavé je zjištění pana ministra, že ve vyspělých zemích OECD je průměrný počet žáků na jednoho učitele celkem 13. U nás 10. Tak proč to nezvýšit. Hodiny se pak nebudou muset půlit a aprobovaný učitel zvládne třeba i v angličtině nebo laboratorních cvičeních třeba 28 dětí, ne? Tento luxus by prostě zmizel a učení by zůstalo stejné. Koza by se nažrala, vlk zůstal celý a kvalita výuk šla do kytek. Bohužel to tak nyní vypadá.   

Zdroj: Autor, sociální síť X, https://www.mujrozhlas.cz/dvacet-minut-radiozurnalu/ministr-skolstvi-platy-ucitelu-porostou-otevrene-ale-rikam-ze-130-procent, https://radiozurnal.rozhlas.cz/mikulas-bek-ministrem-skolstvi-resort-je-treba-hlavne-zklidnit-a-zmeny-dobre-8985489, https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=807479 

Premiér Petr Fiala a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.