Půjčka

S opravou tachometru neotálejte – riskujete pokutu

Zlobí vás tachometr v automobilu, ale nějak nestíháte s ním zaskočit do opravny? Máte obavu, kolik to bude stát? Pak věřte, že pokuta, kterou riskujete, vás vyjde mnohem dráž. Tedy, ne že by policisté cíleně obcházeli palubní desky a kontrolovali jejich funkčnost, ovšem jakmile jednou, byť ze sebeprostšího důvodu, ztratíte přehled o své rychlosti, bude na vás čekat pokuta za její překročení. Což zejména ve městech či vesnicích nebývá nic příjemného.

Návštěva autoservisu a oprava tachometru by se tedy měla odehrát v co nejkratším časovém horizontu od zjištění závady. Předejdete tak prohlubování již přítomného poškození a ochráníte tak své zdraví i svou peněženku.

S jakými nejčastějšími závadami tachometru se můžeme setkat?

Občas vypadají na první pohled banálně, přesto se nevyplácí je podceňovat. Jestliže musíte při kontrole tachometru jen maličko mhouřit oči, natáčet je do vhodných úhlů nebo složitě odečítat chyby, je na opravu rozhodně nejvyšší čas. Profesionální servisy řeší zejména:

 • dysfunkce ručiček včetně zasekávání či přeskakování (škubání)
 • porouchané kontrolky
 • poškození displeje nárazem
 • rozbité podsvícení
 • nefungující počítadlo kilometrů (SAFE, DEF)
 • poškrábaný a zmatněný kryt – řeší se rozleštováním předního plastového průhledného krytu
 • překročení maximálního počtu najetých kilometrů

V dobrém autoservisu si se všemi těmito body hravě poradí. A cizí pro ně není ani správné nastavení tachometru, kontrola funkčnosti bzučáku, ale i celková oprava řídící jednotky jako takové – to když se ukáže, že problém je docela jinde, než jste čekali.

Když už budete opravovat ten tachometr…

Existuje však dokonce ještě důležitější součást automobilu, jejíž „opravu“ odkládáme snad ještě více. Schválně se podívejte na své autoklíče. Kolik jich máte? Pokud zní vaše odpověď „pouze jeden“ zamiřte tam, kde si poradí s oběma činnostmi najednou. Opraví tachometr, zkontrolují vůz a v mezičase vyrobí i chybějící autoklíč se vším všudy (s imobilizérem, čipem atd.). A to se vám může opravdu hodit!

3 komentáře

 1. Honza Odpovědět

  Panenko skákavá, jakými blbárnami tady lidi strašíte? Ještě hlásejte bludy, jaké mají mít předpisové potahy…

  Jestli budík ukazují nebo ne, to nemá koho co zajímat. Jedině by s tím člověka mohli sekyrovat na STK, a to stejně jen v případě, že by na budíku bylo km méně než při minulé – když koupíte auto stočené a abyste mohli s ním jezdit, legalizujete to za podvodníka. A to se řeší (dobře, „řeší“) čestným prohlášením o výměně přístrojů.

 2. Martin Odpovědět

  Paní novinářka Jana Šramčíková píše bludy. O čem píše je rychloměr (speedmeter) a nikoli tachometr, to co polovina čechů nazývá tachometr je vlastně otáčkoměr. Takže raději mluvte česky a říkejte rychloměr. Zrovna tak je holý nesmysl „přetáčení tachometru“můžeš akorát přetočit počítadlo a když tedy to chceš nazvat anglicky tak napiš přetočit odometer, ale odometr je v speedometru nikoli tachometru.

 3. stefano di cecca Odpovědět

  To je jen proto,aby z nás zase vytáhli peníze.To jste nečetli dnešní příspěvek o tom,že v Česku je vrakoviště dovezených aut. Bouraný,přetočený a bůh ví co ještě.Zajímavé je, že mají lepší technický stav než ty ,co tu máme hrkotající na těch našich zpoplatněních vymlácených dálnicích.Taky je zajímavé ,že jim ale nevadí že si doma auto opravujeme / a to i některé opravny/ z dílů z vrakovišť , kterým stát umožnil vybudovat si slušnej byznys.
  Ale dovozová auta haněj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *