Rybe v Bečve: Podezřelá výpusť ve Lhotce nad Bečvou

Mrtvá ryba

Vyšetřování ekologické havárie na Bečvě se neustále vleče. Policie stále šetří. Otázka je, zdali ale nejde spíše o šetření času některých lidí, kteří jsou za ekologickou katastrofu zodpovědní. Se zajímavým zjištěním přišel deník Referendum. Podle jeho informací je na podezřelou výpusť ve Lhotce nad Bečvou zřejmě napojena Deza. Ano, přesně ta, o níž se v politických kruzích hovoří jako o jednoznačném nevinném. Místní ale zřejmě ví své. A nejen oni.

Třetí potok nacházející se pod Dezou

Oficiální napojení chemičky Deza na kanalizaci, z níž nejspíše unikaly chemické látky, neexistuje. Deza má dle dokumentace pouze jednu jedinou výpusť, která se nachází za lagunami v areálu firmy. Jinak samotným areálem protékají dva potoky, a to Černý a Jasenický. Oba by rozhodně neměly být spojené s jakýmkoli zdrojem chemického znečištění pocházejícího z průmyslové výroby.  

Potok, který skoro nikdo nepamatuje

Zajímavé je také zjištění Deníku referendum týkající se toho, že ve vodohospodářské mapě z roku 1960 je patrný potok, jehož koryto vedlo v minulosti místy, kde je současná Deza. K jeho zatrubnění došlo zřejmě v 50. letech. Potok, jehož název zněl Pod Břehy, po roce 1960 z mapy mizí. Do samotné Bečvy ústil jižním směrem od Lhotky na Bečvou. Potok se následně mohl stát potrubím, které může být propojeno s kanalizací jdoucí ze Lhotky na Bečvou.

Polyaromáty přímo z výpusti?

Na to, že by mohla být výpusť napojena na kanalizaci, poukazují i vzorky vody, jež odtud do Bečvy teče. Deník Referendum spolupracoval s místními a zjistilo se, že se danou výpustí polyaromatické uhlovodíky skutečně do Bečvy dostaly. Obec k průmyslové přípojce povolení nevydala, jestli existuje, tak o ní neví.  

Odklonění pozornosti od Dezy?

Pamatujete si na to, když ministr Brabec v prosinci napsal na twitteru, že jede opět na místo a že se jednalo o únik neznámé látky z areálu rožnovské Tesly? Právě tehdy zajistil valašskomeziříčský zastupitel Denis Rychtár (Piráti) vzorek z inkriminované výpusti. V akreditované laboratoři zjistili přítomnost polyaromatických uhlovodíků. Ze vzorku odebraného 21 února byly patrné jak tyto látky, tak i naftalen, který se získává z dehtu. Tyto látky široko daleko produkuje jaký podnik? Můžete hádat. Zajímavé nej ostatně i video deníku Referendum. Podívat se můžete sami.

Zdroj videa: YouTube kanál Deníku Referendum

Mlžení, mlčení a mlžení

I takto je možné charakterizovat vyšetřování ekologické katastrofy. Když si to shrneme. Prvně přišly zaručené zprávy o tom, že Deza to určitě nebyla. Česká inspekce životního prostředí laboratořím první odebrané vzorky zamořené řeky zřejmě vůbec nedodala. Vyšetřovatelé si vyžádali doklad znaleckého posudku. Šetří se zřejmě také to, kdo dává novinářům informace. Kobliha za rybu? Podivná výměna…

Zdroje info: https://denikreferendum.cz/clanek/32484-zjisteni-dr-deza-je-zrejme-napojena-na-podezrelou-vypust-ve-lhotce-nad-becvou?fbclid=IwAR2Tfx05mhwo9fj9BnS0D1OMz8jvrwIxbs0IREOPM6KcpahbvOYiBMjSAl8
https://denikn.cz/448914/tok-pod-dezou-byl-zivejsi-inspekce-vyloucila-ze-by-tuny-ryb-v-becve-otravila-chemicka-agrofert-kyanid-nevyrabime/?ref=list&gclid=Cj0KCQjwkZiFBhD9ARIsAGxFX8DR0kIYqd1XVxXF3gd54icn1_AFHbHLzr42tE_VwzK25CEgKXAANdcaAr2EEALw_wcB
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/valasske-mezirici-becva-kyanid-uhyn-ryb_2010050600_ada

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.