PCR testy budou dle Babiše zdarma: V EU je ale Česko odmítá

Test PCR

Andrej Babiš přišel včera s tím, že by Češi mohli mít nárok až na dva PCR testy za měsíc zdarma. Skvělé, člověk by si řekl, že na něj jeho premiér myslí. Nenaočkovaní lidé by tak získali určitou výhodu, která by jim ušetřila nějakou tu korunu v kapse. Podle premiéra by měly být testy zdarma od června až do září pro všechny lidi od věku 6 let, kteří ještě nedostali vakcínu na Covid-19. Má to ovšem hned několik háčků.

Pouze návrh

Je to tak. Závan populismu je poměrně solidní. Vše by měla ještě projednat rada pro zdravotní rizika s hejtmany a subjekty, již se věnují testování. S návrhem dvou bezplatných PCR nebo antigenních testů měsíčně přišla také hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

V EU testy odmítáme

Prazvláštní paradox. V Evropské unii se připravuje jednotný očkovací pas. V rámci jednání je Česká republika proti testům zdarma. V podkladech českého ministerstva zdravotnictví stojí, že není možné akceptovat povinnost vydávání certifikátu zdarma, případně jeho součástí. Pravda je také taková, že testy zdarma nebudou hradit pojišťovny. Stejný postoj má také dalších 26 států Evropské unie.   

Ceny PCR testů půjdou zřejmě dolů

Každý stát si může nezávisle na EU stanovit, bude-li poskytovat PCR testy zdarma. Jejich ceny se pohybují od 1500 do 2000 korun. Odběrová místa na ně obdrží od pojišťoven příspěvek 1300 korun. Ministr Petr Arenberger uvedl, že by se cena postupně měla dostat na 640 korun, což je solidní rozdíl. Najednou to půjde. Upravovat by se měla také frekvence testování. Otázkou zůstává, jestli ještě se současným ministrem, jehož křeslo se podle mnohých informací lehce houpe.

Zajímavý je i fakt, že europoslanci projednávají kauzu o střetu zájmů našeho premiéra. Až na dva zástupce hnutí ANO byla jeho kritika fakticky jednomyslná.

Zdroje info: https://twitter.com/ViktorDanek_/status/1394963968884711439
https://domaci.ihned.cz/c1-66927330-babis-chce-cechum-zaplatit-testy-na-dovolenou-ve-stejny-den-ale-bezplatne-testy-cesko-v-bruselu-odmitlo?fbclid=IwAR3q9F2pu43zS-NMKOoNCoX05f0NeMSzTLcE6vZhq8kbFkp0E1X0xgvVV_0

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.