Ruský vpád na Ukrajinu ovlivní i trh s ojetinami

Matas Buzelis

Pokud se mluví o tom, že žijeme v době, která mění náš svět k nepoznání, nejde o žádnou velkou nadsázku. Jako by dva roky globální pandemie nestačily, nevystřídalo je nic menšího než válka. Výsledkem je, že prakticky neexistuje obor lidské činnosti, který by nebyl děním posledních týdnů a předtím posledních dvou let ovlivněn. Týká se to i prodeje ojetých automobilů. Nad vlivy, které na něj nyní působí se zamýšlel Matas Buzelis, odborník na automobilový průmysl ze společnosti carVertical.

Automobilový průmysl a válka

Trh s ojetými auty ovlivňuje ruská agrese vůči Ukrajině hned několika různými způsoby. Předně jde o významné omezení dodávek mnoha zásadních surovin významných pro dodavatelské řetězce celého automobilového průmyslu.

Z Ruska výrobci automobilů dováží kovy jako titan, železo nebo palladium. Evropské ocelárny potom dodnes z významné části spoléhali na ruskou železnou rudu. To vše je nyní kvůli ruskému porušení všech myslitelných civilizačních norem pasé.

Kromě toho je zde samozřejmě Ukrajina, která se Rusku brání. Ta byla mimo jiné i největším světovým dodavatelem neonu, tedy prvku významného při výrobě polovodičů, a tedy i mikročipů. Na světové trhy jej dodává plných 70 procent. O tom, že již před válkou byl s čipy problém, není nutné se zvláště zmiňovat.

Výše uvedené ale na první pohled souvisí spíše s výrobou nových aut, jaký to má tedy vliv n ojetiny? Odpověď zní: velký.

autaFoto: Pixabay

Auta z druhé ruky

Cesta od problémů na trhu s novými vozy k problémům s těmi ojetými není ve skutečnosti příliš dlouhá. Problémy s výrobou nových vozů totiž ve skutečnosti znamenají i méně vozů na trhu s ojetinami. A protože zájem o ojeté vozy stále roste, nevyhnutelně dochází k vyčerpání trhu s ojetinami, na kterém prostě není dost vozů. To samozřejmě následně zvyšuje jejich cenu.

Na trh s ojetými auty ale nemají vliv jen výše uvedené vlivy, situace je mnohem komplexnější. Působí i vlivy jiné, z nichž některé táhnou cenu naopak dolů. Příkladem takového vlivu je významně snížená poptávka po ojetých vozech v Polsku, na Slovensku, v Pobaltí nebo třeba v Maďarsku. V těchto regionech tlačí odliv ukrajinských kupců, kteří mají logicky jiné starosti, cenu naopak dolů.

Do celkové situace promlouvá také dramaticky rostoucí cena pohonných hmot. Řada lidí si nebude kupovat ojeté auto, které by si jinak pořídil např. na dojíždění do práce a raději zvolí alternativní způsob dopravy. Jedná se tedy o další vliv, který by mohl působit na snižování poptávky a tím i ceny.

Co z toho všeho plyne? Především to, že cena ojetých vozů bude po nějakou dobu značně nestálá a obtížně předvídatelná.

Zdroj informací: https://www.carvertical.com/cz

Náhledové foto: carVertical

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.