Faktura po splatnosti: jak se dostat k tomu, co vám patří

Faktura

Princip fakturování je velmi jednoduchý: na dokladu máte nejenom datum, kdy byla faktura vystavena, ale také datum, kdy přichází její splatnost. Je to přehledné a systému musí rozumět každý podnikatel. Přesto se stává, že každá desátá faktura není zaplacena – a to ani přes mnohé upomínky. Nezáleží na tom, jak je částka vysoká, často se může stát, že jedna taková nezaplacená faktura strhne lavinu dalších – pokud někdo nezaplatil vám, možná, že nemáte finanční prostředky, abyste zaplatili někomu jinému. Jak se dostat k penězům, které vám náleží? Existuje několik způsobů, které můžete zkusit.

Zasílání upomínek

Asi sedm dní po splatnosti faktury je načase se zákazníkovi připomenout. První upomínka je psána obvykle se slušností – skutečně se mohlo jen stát, že faktura nedorazila, byla založena nebo došlo k chybě při platebním příkazu. V takovém případě by vše měla vyřešit právě tato připomínka. Pokud se ale ani po ní nedočkáte zaslání příslušné finanční částky, je na čase požádat o něco důraznější – to je úkol druhé upomínky. Zde už může být na místě připomenutí smluvní pokuty – byla-li sjednána.

Mince

Foto: Pixabay

Právní pomoc

Jestliže upomínky nepomohou, je na řadě obrátit se na soud. V první chvíli se posílá tzv. předžalobní výzva, asi 7 dní před podáním žaloby. Díky ní vám soud velmi pravděpodobně přizná nárok na proplacení nákladů řízení, vyhrajete-li spor. Soudní poplatek činí 5 % z vymáhané částky. Ideální je odeslat tuto výzvu v dopise s dodejkou, kde budete mít důkaz o převzetí nebo důvod nepřevzetí zásilky.

Vymahačské společnosti

Další možností je využít společnost, která se specializuje na vymáhání pohledávek. Funguje to tak, že od vás jednoduše fakturu po splatnosti vykoupí – ovšem za částku nižší, než je uvedená na faktuře. Díky tomuto řešení získáte peníze hned – ale ne všechny. Vymahačská společnost pak už má své nástroje, s jejichž pomocí peníze z dlužníka získá.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/vymahani-nezaplacenych-faktur/

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.