Roční volno pro učitele: Předražený luxus, který si stát nemůže dovolit

Učitel

Syndrom vyhoření. Termín, který se v souvislosti se školstvím skloňuje stále častěji. Bohužel. V mnoha médiích se objevují zprávy hovořící o tom, že každý pátý učitel je vyhořelý. Bohužel. Divit se této situaci bohužel nelze. Příliš vysoké nároky na pedagogy a hlavně postavení učitele ve společnosti hovoří jasně. Pravomoci pedagogů jsou minimální. O platu ve srovnání se zahraničím také nemá smysl diskutovat. Aspektů je zkrátka hodně. V souvislosti s pedagogickou činností se začal objevovat termín sabatikl. Jedná se v postatě o tvůrčí volno mající spíše účel spočívající v odpočinku pedagogů od jejich náročné činnosti. Jak se tedy situace má nyní?

Po 10 letech nárok na 1 rok volna

Jak by se tedy věci spojené s oním sabatiklem vlastně měly? Hnutí STAN, které přišlo s tímto návrhem, počítá s tím, že učitel by měl na tvůrčí volno nárok po odučených 10 letech. Mělo by se jednat o pololetí nebo celý rok bez přímé pedagogické činnosti. Hovoří se o tom, že učitel by se měl vzdělávat, tedy navštěvovat nějaký kurz, kde tak bude činit. Sabatikl dnes funguje v jiné verzi na vysokých školách, kdy pedagogové určitý čas neučí a věnují se čistě vědecké činnosti.

Pohled pedagogů je samozřejmě pozitivní

Pedagogové pochopitelně s něčím takovým souhlasí. Roční odpočinek je pro ně velmi lákavou variantou. Syndrom vyhoření hrozí aktuálně spoustě z nich, pakliže už aktuálně vyhořelí nejsou. Divit se tomu vzhledem k systému fungování školství, kdy je učitel je figurkou bez pravomocí, ani moc nelze.

Veřejnost je logicky spíše proti

Samozřejmě. Která jiná profese má nárok na volno? Učitelé mají navíc mnohem více volna. Co by ještě chtěli? Přesně takový je pohled většiny lidí. Proti hovoří ještě několik faktů? Aktuálně chybí ve školství zhruba 6000 lidí. Kdo by učitele mající volno nahradil? Kdo by to všechno zaplatil? Není jasné ani to, kde by se vůbec odpočívající učitelé vzdělávali.

Jak je to v zahraničí?

Jen namátkou vybíráme některé zahraniční země, kde sabatikl funguje.

Itálie – nárok na 11 měsíců po 5 letech praxe.

Velká Británie – 6 až 12 měsíců po 10 letech praxe.

Německo –  3 až 12 měsíců již po roce praxe.

Rakousko – 6 až 12 měsíců po 5 letech praxe.

Když už to nejde, zařídit by se šlo i jinak

Mnozí pedagogové o volnu ani neuvažují, nicméně hodilo by se jim snížení administrativy. Také by nebylo od věci, kdyby se učitelům zvýšily pravomoci a pánem přestal být rodič. V neposlední řadě by mělo být umožněno, aby se pedagog domluvil jednou za několik let s vedením na volnu třeba před prázdninami, nebo po nich, aby ušetřil za dovolenou. Jde zdánlivě o drobnost, která by ale určitě pomohla.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.