house-2368389_1920

Levnější hypotéky zvýšený zájem obyvatel nepřinesly

Banky se sice snaží přilákat nové klienty všemi dostupnými prostředky, nicméně ani snižování hypoteční úrokové sazby aktuálně nepomáhá. Na vině tohoto všeobecného útlumu touhy po vlastním bydlení jsou podle všeho zejména vysoké ceny nemovitostí a také zhoršené podmínky pro získání finančních prostředků.

Hypotéky si z hlediska četnosti výrazně pohoršily

Ačkoli se úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex momentálně zastavila na čísle 2,68 %, čímž klesla o celých osm setin, očekávaný zájem obyvatelstva je stále v nedohlednu. Máme za sebou už více než polovinu tohoto roku a pokud bychom jej v této chvíli porovnali například s rokem 2016, bylo sjednáno přibližně o 20 000 hypotečních úvěrů méně. Zákonitě se tak snížil i objem peněz, který lidem tímto způsobem přitéká, a to o celých 23 miliard korun. V rámci posledních dvou let tedy dochází ke skutečně výraznému útlumu, díky čemuž profitují zejména ti, kteří prostory pro žití pronajímají.

Vysoké ceny nemovitostí odrazují od sjednávání hypoték

Vlastní bydlení se pro velkou část populace České republiky stalo nereálnou vidinou, jíž brání hlavně vysoké ceny za nemovitosti, ale také mnohem složitější podmínky pro získání hypotečních úvěrů. Prodejci nemovitostí ovšem ústup zájmu zatím zarputile přehlížejí a místo snížení cen reagují delším čekáním na kupce. Pokud peníze utržené z prodeje nepotřebují ihned, nemají v podstatě kam spěchat. Bankovní analytici sice v drtivé většině předpovídají, že ceny bytových jednotek půjdou v brzké době dolů, jenže to se pohybujeme pouze v rovině spekulací, které nejsou ničím reálně podložené.

Úroková sazba se zpět ke třem procentům nejspíše nepřiblíží

V poměrně nedávné době se úrokové sazby hypoték pohybovaly kolem tří procent. V loňském roce pak spadly na úroveň 2,5 procenta. Letos sice startovaly o něco výš, nicméně z dlouhodobého hlediska se zdá, že mají spíše klesavou tendenci. Jelikož by se zvýšením sazby banky připravily o zbytek klientely, zpátky k magické hranici tří procent se dle předpokladů nevrátí.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *