Rady, jak si bezpečně půjčovat

Půjčka může znamenat finanční injekci, která vám pomůže, ale i zárodek problému do budoucna, pokud nebudete moci tuto půjčku splácet. Když už tedy půjčování peněz, tak alespoň s rozmyslem a co nejvíc bezpečně. Dnes se podíváme na rady, které by měly bezpečnost půjčky zaručit. Pojďme tedy na to!

Zaznamenání rozpočtu

Nejdříve je nejdůležitější důkladná analýza. Ač pro vás může být půjčka lákavá, nejlepší je první zamyslet se, jestli na ni skutečně máte. k tomu je dobré vytvořit si sepsání všech příjmů a výdajů, tedy rozpočet. Mnoho lidí si totiž půjčuje peníze i kvůli tomu, že se do budoucnosti vzhledem k příjmům přecení a myslí si, že splátky nebudou žádný problém. Důležité je zanést do rozpočtu úplně vše. Od provozních nákladů až po splátky ostatních půjček nebo třeba pojištění a jiných služeb.

Není rezerva, není půjčka

To by mělo být pravidlo pro vás. Pokud totiž nemáte vůbec žádnou rezervu, je velmi nebezpečné sjednávat si závazky, které vás sváží do budoucna. Jakmile totiž nastane doba splácení, mohou přijít těžší okamžiky. Zvýšení nákladů, výpadek příjmů. To může znamenat, že se dostanete do prodlení. Při absenci jakékoli rezervy se pak může stát, že budete krýt splátky půjčky další půjčkou. Což vede k dluhovým pastem a zacyklení v životním stylu půjček, stresu a splátek.

Náklady rozhodují

To by mělo platit při pořizování půjček. Musíte si totiž vykalkulovat všechny náklady. Spočítejte kolik přeplatíte a zajímejte se o roční procentní sazbu nákladu. V ní totiž není jen úrok, ale i náklady spojené s posouzením žádosti, poplatky za uzavření smlouvy nebo třeba za vedení účtu. Následné položky, vyjádřené v procentech v RPSN, pak udávají, kolik vás bude půjčka opravdu stát. V okamžiku, kdy se všechny tyto částky dozvíte je na řadě zásadní otázka – vyplatí se mi to?

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.