Putinovo plynové impérium se hroutí: Evropa se zbavila závislosti a Rusko ztrácí

ropa

Vladimir Putin sází na sílu zbraní, ale jeho plynárenské impérium se rozpadá. Zatímco ruská ekonomika odolává západním sankcím lépe, než se očekávalo, Gazprom, energetický gigant z velké části ve vlastnictví státu, se propadl do rekordní ztráty. Důvody jsou jasné. Evropa se odklání od ruského plynu a hledá alternativní zdroje.

Evropa se osvobozuje od Putinovy energie

Před válkou na Ukrajině pocházelo více než 40 % dovozu plynu EU z Ruska. Dnes je to pouhých 8 %. Evropští lídři, kteří si uvědomili Putinovu zneužívání plynu jako zbraně, se pustili do diverzifikace dodavatelů a investic do infrastruktury pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG).

Ponížení pro podnik i režim

Putinova finanční munice však postrádá jeden dříve spolehlivý zdroj – zemní plyn. Státem ovládaný energetický gigant Gazprom se v loňském roce propadl do rekordní ztráty 629 miliard rublů (5,5 miliardy liber) a jeho příjmy v rublech klesly o více než čtvrtinu.

Jedná se o největší ztrátu Gazpromu za posledních nejméně 25 let, což představuje ponížení jak pro samotnou firmu, tak pro režim. Putin věřil, že rozsáhlá síť plynovodů zásobujících Evropu vytvořila závislost, která donutí západní lídry ustoupit a umožnit mu dobýt Ukrajinu bez omezení dodávek energií.

Rapidní pád ruských dodávek

Evropa nahradila ruský plyn norskou a americkou produkcí. Norsko se stalo největším dodavatelem plynu do EU, s nárůstem prodeje o 10 %. Spojené státy, které se staly globálním lídrem v těžbě plynu z břidlic, rovněž výrazně navýšily dodávky do Evropy.

V objemech se nákupy snížily z více než 150 miliard metrů krychlových na necelých 79 miliard v roce 2022 a 43 miliard loni. Po vypršení smluv na tranzit plynu přes Ukrajinu se další obnovení nedočkává, což prodeje dále srazí.

„Velmi úspěšně“ tak Evropa ztrátu ruského plynu nahradila, byť za vysoké náklady, uvedl expert Bill Weatherburn. Vzrostl význam zkapalněného plynu dováženého na tankerech – EU loni přidala kapacitu na 40 miliard metrů krychlových a letos dalších 30 miliard.

„Dříve šlo o stabilní, stálý a levný plyn z plynovodů. Nyní se jim podařilo vybudovat infrastrukturu pro dovoz LNG ze světových trhů,“ popsal Weatherburn. Zatímco dovoz z USA vzrostl z 19 na 56 miliard metrů krychlových, Katar dodal 15,5 miliardy srovnatelných s britským vývozem.

Budoucnost Gazpromu

Gazprom se snaží najít nové trhy, ale s malým úspěchem. Některé dodávky plynu byly přesměrovány do Číny a Uzbekistánu, ale plány na rozsáhlou expanzi na asijský trh narážejí na překážky. Západní sankce a logistické potíže brání Rusku v rychlém přesměrování plynu pryč z Evropy.

Putin se snaží zachránit, co se dá, posilováním průmyslových odvětví náročných na plyn, jako je výroba hnojiv. Nicméně sláva Gazpromu je pryč. Evropa se osvobodila od Putinovy energetické závislosti a otevírá se světu.

„Zůstali bez většího trhu, protože se zaměřili na Evropu. Plyn se přepravuje mnohem obtížněji než ropa, výstavba plynovodů a terminálu LNG trvá roky,“ popsal expert James Waddell ze společnosti Energy Aspects.

Zdroje info: Reddit, https://www.politico.eu/article/eu-sanction-russia-gas-sector-ports-war-in-ukraine-fossil-fuels-imports/, https://finance.yahoo.com/news/putin-gas-empire-crumbled-170000635.html

Náhledové foto: Pixabay