Průlom v transplantacích: ledvina z prasete a nové odvětví ekonomiky

prase

Američané mají jasno, prasečí ledvina může fungovat i v těle člověka. Nemocnice v Massachusetts v USA provedla vůbec první její transplantaci na člověka. Ledvina byla transplantována 62letému pacientovi s rozsáhlou diagnózou cukrovky. Operace trvala celé čtyři dlouhé hodiny a výsledek byl úspěšný. Změní to medicínu?

Transplantace zvířecích orgánů

Jak se podle všeho zdá, prasečí ledvina prodlouží tomuto člověku úspěšně život. Transplantace byla provedena z geneticky modifikovaného prasete přímo živému člověku, což se dá považovat za obrovský zázrak.

Pokud by se z geneticky upravených zvířat staly tyto transplantace běžné, nemuselo by už několik stovek tisíc lidí čekat na vhodného dárce ledvin. Ukončily by se často i nekonečné dialýzy, na které musí nemocní lidé s ledvinami docházet. Nedostatek těchto nezbytně nutných orgánů vede často ke zbytečným a předčasným úmrtím.

prasata

Foto: Pixabay

Co dál?

Řada lidí bude od teď raději doufat v úspěšnou operaci, než aby museli chodit na nekonečně dlouhou umělou podporu funkce ledviny. Řada lidí dostávala ledvinu i od zesnulých dárců, ne vždy se ale podařilo, aby fungovala déle než několik desítek let.

Pacient bude samozřejmě dlouhodobě sledován a bude posuzováno, jak dlouho a jak úspěšně bude jeho nová prasečí ledvina fungovat. Zatím ale vše běží tak, jak má a ledvina začala okamžitě produkovat moč. Je tedy možné, že vznikne celé nové odvětví ekonomiky spočívající v pěstování orgánů pro transplantace.

Zdroje informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-nemocnice-v-usa-oznamila-prvni-uspesnou-transplantaci-praseci-ledviny-cloveku-248307

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/lekari-poprve-transplantovali-geneticky-upravenou-praseci-ledvinu-zivemu-cloveku-347388

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.