Proč Radegast vyrobil unikátní pivo ze vzduchu?

pivo

V dnešní době se čím dál tím více firem angažuje v oblasti životního prostředí. Tento trend se netýká jen velkých nadnárodních společností, ale přistupují k němu i firmy české. Nezřídka má tato kampaň i marketingový význam. Velmi zajímavou akci má na toto téma připravil nyní pivovar Radegast. Vyrobil totiž pivo za použití vody získané ze vzdušné vlhkosti.

Pivo ze vzduchu

Speciální pivo od Radegastu nese název Futur a vyznačuje se dvěmi speciálními vlastnostmi. Tou první je velmi vysoká hořkost. Ta se měří v tzv. jednotkách hořkosti (IBU). Zatímco většina ležáků má hořkost okolo 30 IBU, Radegast Futur má více než 60 těchto jednotek. Druhou speciální vlastností je fakt, že pro výrobu piva byla použita voda získaná ze vzduchu.

vlhkost

Foto: Pixabay

Jak vyrábět vodu ze vzduchu?

Pro výrobu vody bylo použito zařízení EWA vyvinuté ve spolupráci ČVUT a společnosti Karbox. Jedinečnost zařízení, podobného přístroji S.A.W.E.R. prezentovaného na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Přístroje umí vyrobit vodu i za těch nejsušších a nejteplejších podmínek. V případě zařízení EWA je to 35 litrů denně, u přístroje S.A.W.E.R. to bylo 1300 litrů denně.

Limitovaná edice

Není asi příliš velkým překvapením, že Radegast vyrobil pouze asi 200 litrů piva Futur. Účelem samozřejmě nebylo vyrábět ohromné várky, které by měly zamířit do obchodů a hospod. Koneckonců, takové pivo by vyšlo na opravdu velké peníze. Ochutnat bude toto pivo možné 26. srpna na Dni Radegastu v pivovaru v Nošovicích, několik málo lahví bude k dispozici i v rámci soutěží na sociálních sítích.

Hlavním důvodem pro spuštění akce je snaha pivovaru upozornit na problém nedostatku vody v krajině. Jak firma uvádí, ve světě bez vody by pivo sice vyrobit šlo, ale žít by v takovém světě asi nikdo z nás nechtěl. Radegast se této problematice věnuje dlouhodobě, a zdaleka nejde jen o tuto akci. Pivovar např. ve spolupráci s podnikem Lesy ČR investoval milionovou částku do obnovy lesních tůní. V plánu je i několik dalších projektů, mezi kterými mohou lidé vybírat hlasováním na webu pivovaru.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/radegast-voda-pivo-system-vzduch-setreni-priroda.A230817_144339_ekonomika_vebe

https://www.mediaguru.cz/clanky/2023/08/radegast-predstavuje-futur-pivo-uvarene-ze-vzduchu/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.