Deficit se zvyšuje, sliby se mění: Alena Schillerová může být podle Miroslava Kalouska spokojená

Miroslav kalousek

Dohoda na deficitu státního rozpočtu je konečně na světě. Na první pohled to vypadá, že to ani nebolelo. Opak je ale tak trochu pravdou. Včerejší podvečerní jednání vládních špiček ve formátu K15 nakonec přineslo dohodu. A výsledek? Vcelku prozaický. Výdaje by měly být vyšší o 252 miliard korun než příjmy. Dostali jsme se skutečně do poměrně vysokých čísel a o nějakých úsporách až tolik řeč být nemůže. Zajímavě komentoval situaci bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Psal na Twitteru, že by s tímto tempem zadlužování byla spokojená Alena Schillerová.

Sliby se mění nejen o Vánocích

Parafráze na známou písničku Janka Ledeckého se sem možná tak trochu hodí. Vládní sliby jsou tak nějak málo pevné a často se mění. Miroslav Kalousek krásně na Twitteru vypsal, jak se měla situace s deficitem. 11. května se počítalo s deficitem 210 miliard korun, 21. června to už bylo 235 miliard. Nyní, tedy 31. srpna, se už dostáváme na 252 miliard. Člověka by až zajímalo, kam se mohou cifry vyšplhat výše.

Spokojenost bývalé ministryně financí?

Podle Miroslava Kalouska ano. Vždyť se dle jeho slov jedná o tempo konsolidace, které navrhovala kdysi ona samotná. Podle něj se totiž vůbec o žádnou konsolidaci nejedná. Stát se prostě dál zadlužuje a my tomu jen němě přihlížíme. Kompromisní výsledek zrovna dvakrát podle bývalého ministra financí není.

Kompromis se vším všudy

Je to tak, onen nejvyšší deficit se stal jakýmsi kompromisem. Podle zdrojů Seznamu požadovala koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) schodek ve výši 230 miliard korun. Naopak Piráti se Starosty byli pro 270 miliard, což je nepochybně vyšší částka. Ta je pozoruhodná a argumentovalo se tím, že expresní škrty mohou zabrzdit ekonomiku. Zaostávání za ostatními zeměmi Evropy je dle místopředsedy Starostů Jana Farského varující.

Z ekonomického pohled je důležitý celkový pohled na stav veřejných financí

Ekonomové poukazují na to, že mnohem důležitější je komplexní pohled. Jde o stav veřejných financí včetně mimorozpočtových fondů. Z těch můžeme jmenovat například Státní fond dopravní infrastruktury. Vyjednávání ale budou pokračovat. Otázkou je, do jaké míry se budou plnit sliby a zdali se dluh nebude opět spíše zvyšovat než cokoli jiného.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-252-miliard-vysledek-sporu-o-deficit-v-pristim-roce-236114

Miroslav Kalousek: Náhledové foto Lukáš Vrána https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miroslav_Kalousek_2018.jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.