Přísnější dávky na bydlení, plánuje ministryně

Peníze

Ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD plánuje revizi dávky na bydlení. Ta by měla zpřísnit. Co to bude znamenat? A co zpřísněním vlastně myslí? To si dnes společně rozebereme. Pojďme tedy na to!

Dnešní stav dávek na bydlení

V dnešním systému naleznete dvě dávky na bydlení. Ta první se nazývá příspěvek na bydlení, druhá pak doplatek na bydlení. První se hradí ze systému sociální podpory, druhý zase z pomoci v hmotné nouzi. Řeší trochu odlišné situace, a tak mají i své odlišné podmínky. Proto přichází návrh ministryně Maláčové, který by měl systém zpřehlednit, a navíc má omezit zneužití těchto příspěvků.

Vznik nové sociální dávky

V dnešním stavu tedy existují dvě různé dávky, které podporují lidi, aby zvládli náklady na bydlení. To by se mělo, nejspíše již od roku 2021 změnit. Místo těchto dvou dávek by měla vzniknout jedna nová. Nejspíše pod názvem přídavek na bydlení. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí s tím již počítá. Ten již putuje do připomínkového řízení. Má navíc i více motivovat lidi, protože návrh má přinést prvky, které budou více dbát na pracovitost, nikoli jen pobírání ze strany lidí, kterým je dávka přiznána.

Nové hodnotící kritéria

Nově se u této jedné sociální dávky bude hodnotit „vlastní aktivita všech společně posuzovaných osob“. Pro nepracující žadatele by to mělo znamenat to, že by minimálně měli aktivně hledat zaměstnání prostřednictvím úřadu práce. S výjimkou dětí, seniorů nebo postižených. Dále se bude také hodnotit řádné plnění povinného předškolního vzdělávání a povinné školní docházky dětí, které v dané domácnosti žijí. Pokud bude mít dítě více než 100 neomluvených hodin, musí rodiče doložit, že to bylo ze zdravotních důvod, jinak existuje riziko, že o přídavek na bydlení přijdou.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.