Předměty z Titanicu jsou stále dobrou investicí. Naposledy se vydražil vzkaz se zajímavou pointou

aukce

Psal se rok 1912, když 269 metrů dlouhá loď Titanic narazila v čase 2:20 přídí do ledovce. Plukovník Archibald Gracie, neboli jeden z cestujících, který dokázal po ztroskotání lodi ještě nějaký čas přežít, stihl poslat dopis s krátkým vzkazem ještě před samotným vyplutím lodi Titanic. Tento dopis se nyní dražil.

Hodně drahý dopis

Vzkaz z 10. dubna roku 1912 byl napsán na kusu starého papíru s větou „Je to krásná loď, ale s konečným hodnocením počkám až na konec cesty“. Za pár dní na to, 15. dubna roku 1912, šla loď ke dnu a zemřelo na ní celkem 1500 lidí. Dopis, který byl určený panu Brooksemovi, obsahoval čtyři stránky, navíc i popis ještě jedné lodi RMS Oceanic, kterou znal s největší pravděpodobností ještě z předchozí plavby.

Poštovní dopis s razítkem z Queenstonu, kde loď udělala jednu ze svých zastávek, změnil nyní majitele. Více než sto let starý dopis se v britské aukční síni vydražil za neuvěřitelných devět milionů korun. Vyvolávací cena byla přitom jen pouhých 60 000 liber (asi 1,7 milionu). Dopis tak získal až pětinásobné ohodnocení.

Příběh dopisu

Archibald Gracie cestoval první třídou, ubytovaný byl v kajutě C 51. V tragickou noc zachránil život několika ženám i dětem. Měl za úkol doprovodit ty ženy, které v onen osudný den byly samy, bez doprovodu svých mužů. Nalodil je sám do záchranářských člunů. Před samotným potopením lodi si potom Archibald Gracie zachránil život tím, že se zachytil převráceného člunu. Byl tedy prozatím zachráněn. O osm měsíců později však na následky prochladnutí zemřel. Stihl však napsat o tragédii lodi Titanic svou knihu Pravda o Titanicu ve které je uvedeno utrpení lidí na palubě v onu osudnou noc.  Kniha se sama o sobě velmi zajímavá, jen místy se člověk ubrání slzám.

V britské síni se dražilo předmětů z lodi Titanic vícero, patřily mezi ně například hodiny dánského cestujícího Hanse Christensena jenž byly k prodeji nabídnuty přímo jeho potomky. Nechyběla ani palubní vstupenka od pasažéra Portage Tomlina a spousty dalších dopisů, které se pojí s tragickou událostí palubní lodi. Kdo by měl zájem vidět i vrak Titanicu, bude si na ponor muset sáhnout hluboko do kapsy. Cesta ponorkou vyjde na 2,6 milionu korun. Netradiční dobrodružství si tak nemůže dovolit každý, nemluvě o riziku spojeném s ponorem.

Zdroje informací: https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/dopis-titanic-vtip-473018

https://minutovezpravy.cz/clanek/je-to-pekna-lod-ale-pockam-na-konec-cesty-dopis-z-titaniku-vysel-na-miliony/

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.