Polsko brzy prodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí

obilí

V návaznosti na nedávné rozhodnutí polského ministra zemědělství Roberta Teluse o prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí se rozhořela debata o výhodách a rizicích tohoto opatření. Jak Polsko zdůvodňuje svůj krok a jaké dopady to může mít na evropský trh s obilím?

Konflikt na Ukrajině zanechal otazníky nad jejich obilním průmyslem. Ukrajina měla kvůli ruské invazi potíže s vývozem přes své černomořské přístavy, což zvýšilo její závislost na trasách přes východ EU. Polsko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko podle tiskových agentur uvedly, že levnější ukrajinské obilí činí domácí produkci nerentabilní.

Cílem omezení ze strany EU je zmírnit přebytek nabídky obilí v těchto pěti zemích, uvedla agentura Reuters.

Polsko prodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí už 15. září

Vývoj situace ohledně zákazu dovozu ukrajinského obilí do Polska po 15. září vyvolal horlivou diskusi o ochraně zájmů polských zemědělců. Ministra zemědělství Robert Telus zdůraznil, že Polsko bude trvat na prodloužení tohoto zákazu, přičemž uvedl:

„Neumožníme ukrajinskému obilí vstoupit do Polska po 15. září, protože zájmy polských zemědělců jsou pro nás důležitější než jakékoli evropské předpisy.“

Evropská komise a zákaz dovozu ukrajinského obilí

Na konci dubna dosáhla Evropská komise dohody s Polskem, Bulharskem, Maďarskem, Rumunskem a Slovenskem o omezení dovozu ukrajinských zemědělsko-potravinářských výrobků.

2. května oznámila přijetí dočasného zákazu na dovoz pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen z Ukrajiny. V minulém měsíci byl tento zákaz prodloužen až do 15. září.

Hledání podpory v rámci Evropské unie

Ministr Telus  brzy odjíždí do Španělska na summit evropských ministrů zemědělství, kde plánuje hledat podporu Evropské unie pro prodloužení zákazu. Upozornil, že pokud by ukrajinské obilí vstoupilo do Polska po 15. září, situace by se stala daleko složitější.

„Víme, co by se mohlo stát, kdyby se ukrajinské obilí dostalo do Polska po 15. září,“ uvedl Telus a dodal, že by to ztížilo situaci, protože „ceny obilí jsou nízké a sklady jsou plné obilí.“

Telus také uvedl: „Jsme přesvědčeni, že tento zákaz je v našem zájmu, a budeme ho hájit.“ Zástupce ministra zemědělství Janusz Kowalski dodal, že polská vláda již nabídla dotace ve výši 15 miliard zlotých (81 miliard korun) polským zemědělcům, zatímco pomoc EU dosáhla pouze 300 milionů zlotých (1,6 miliardy korun).

Zdroje info:https://www.reuters.com/world/europe/two-more-ships-pass-through-black-sea-corridor-zelenskiy-2023-09-03/, https://www.aa.com.tr/en/europe/poland-insists-on-extension-of-eus-import-curbs-on-ukrainian-grain/2982483, https://www.polskieradio.pl/395/9766/artykul/3235058,poland-to-call-for-extension-of-eu-ban-on-ukrainian-grain-agriculture-minister

Náhledové foto: Pixabay