Češi letos kupují zbraně v rekordním množství

pistole

V Česku se za prvních šest měsíců letošního roku prodalo rekordní množství zbraní. Počet nových majitelů zbraní za prvních šest měsíců mimochodem překonal počet za celý loňský rok. Tuto informaci je však nutné doplnit o určitý kontext. Kdo si zbraně kupuje? Z jakého důvody je o ně takový zájem? A především: jaké druhy zbraní se vlastně prodávají?

Válka na Ukrajině jako hlavní motivace

Významný nárůst prodeje zbraní lze podle dat Ministerstva vnitra spojit především s ruskou agresí vůči Ukrajině. Lidé vnímají zhoršenou bezpečnostní situaci a chtějí být „připraveni na každou eventualitu“.

Ruská agrese na Ukrajině ale není jediným důvodem, proč roste počet zbraní. Projevuje se na něm zkrátka i fakt, že společnost bohatne a stále více lidí si může pořizovat zbraně, ať již z jakéhokoliv důvodu včetně sběratelských a historických, jejichž počet se také zvyšuje.

pistole

Foto: Pixabay

O zbraně mají zájem ženy

Z dat je také patrné, že o zbraně se zajímají, resp. si je pořizují v čím dál větší míře i ženy. Z 1592 nových majitelů zbrojního průkazu je v prvním pololetí letošního roku 439 žen. Zatímco dříve tvořily ženy asi deset procent žadatelů o zbrojní průkaz, dnes je to asi čtvrtina.

Z předchozího textu by se mohlo zdát, že řeč je čistě o zbraních, pro jejichž držení je třeba zbrojní průkaz. Ve skutečnosti ale narůstá především počet zbraní zařazených do kategorie C-I.

Zbraně kategorie C-I

Do kategorie C-I patří plynové pistole, flobertky nebo perkusní zbraně. K jejich pořízení je nutný věk 18 let, bezúhonnost, pobyt na území ČR a také potřeba ohlásit zbraň na místním útvaru policie. Zajímavé je, že se prodávají i starší použití zbraně.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-cesi-maji-rekordni-zajem-o-zbrane-kupuji-je-ve-velkem-40441717

https://www.policie.cz/clanek/zajem-o-zbrane-a-zbrojni-prukazy-stale-roste.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.