Policisté po vás při videohovoru peníze chtít opravdu nebudou. Nenechte se napálit od podvodníků

podvod

V dnešní době se to podvodníky jenom hemží. Falešné policisty na první pohled nerozeznáte, i oni mají totiž uniformu a padělaný průkaz, s nímž už oklamali spoustu důvěřivých lidí. Podvodníci se často vydávají i za pracovníky České národní banky.

Podvod podle známých pravidel, jen s malým vylepšením

Podvodníci vylákávají z lidí peníze rychle a agresivním způsobem. Pod výhružkou, že přijdete o své finanční úspory často vytvářejí tlak na lidi s tím, že je třeba převedení peněz na bezpečné účty. Jako manipulativní prostředek používají různé sms, e-maily či videohovory, na nichž je jejich vizáž upravena umělou inteligencí. Zákazník si tak na první pohled ničeho zvláštního ani nepovšimne. Policisté, kteří se příslušníky jen vydávají, klamou lidi i falešnými průkazy. Oběti často nutí k rychlému činu. Požadují po nich, aby předaly peníze do bezpečí jejich kurýrům, a to v hotovosti.

Lidé pod výhružkou ztráty peněz nahlásí většinou vše, co je potřeba. Nikdo z nich ale netuší, že během jednoho okamžiku často převedou peníze podvodníkovi na účet. Banka vás obratem o ztrátě peněz sice rychle informuje, ale většinou jíž bývá pozdě. Na tento případ tak nezapomene třeba žena z Karvinska, jíž se stal tento případ osudným. Podvedená přišla o částku tři miliony korun.

Fotografie osob na padělaných průkazech jsou často graficky velmi dobře zpracované. Lidé tak často uvěří jejich skutečnosti. Jde však jen o podvod, za kterým stojí zločinci toužící po vašich financích na účtu. Podvodníci se táhnou napříč celou republikou, nemíjí především velká města jako je Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové a další. Jedná se o skupiny podvodníků, kteří vytvářejí na slabší a důvěřivé jedince psychologický nátlak. Často pod palbou výhružek, že přijdou oběti o své peníze, komunikují jako by se jednalo o skutečné profesionální detektivy z oddělení kriminalistiky

Případy jsou desítky

Na severní Moravě se to falešnými bankéři jen hemží, za letošní čtvrt rok odhalili policisté celkem 40 případů. Lidé byli okradeni o finanční částky v celkové hodnotě 15 milionů korun. Loni zde bylo případů výrazně méně, přesněji 25 a podvodníci natropili škodu za 4 miliony korun. Ve stejném období bylo tedy odcizeno oproti minulému roku o 11 milionů více korun. Na výsledné částce je vidět, jak se podvodníci ve vymáhání peněz stále více zdokonalují. Osobní informace umí zneužít během jednoho hovoru a pár minut navíc.

Oběťmi se často stávají lidé středního věku kolem 40 let. Nejde tedy jen o slabé seniory. Podvodníci cílí mnohem raději na mladší skupinu lidí se vzděláním. Lidé se často přihlašují svými osobními údaji na neznámé internetové aplikace, které nejsou důvěrné. Pak se ovšem nestačí divit. Transakce sdělují pro rychlejší komunikaci často po telefonu cizím osobám. Policie České republiky před tímto způsobem komunikace varuje. Zadávat citlivé údaje internetovým stránkám může být nebezpečné pro vás i vaše okolí.

Zdroje informací: https://www.echo24.cz/a/H96Rr/zpravy-domov-vynalez-podvodnici-padelane-prukazy-policie-cr-ztrata-miliony

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/podvodny-telefonat-falesni-policiste-bankeri-penize.A250411_095345_domaci_ikul

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.