Počítačové hry – nenápadný klenot českého průmyslu

01_gaming

Počítačové hry se  pohledu zájmu široké veřejnosti dosud krčí ve stínu filmového průmyslu, byť ani ony už dávno nejsou tím undergroundem, o který jeví zájem jen náctiletí podivíni. Zdání však v tomto případě absolutně klame a na první pohled vedlejší postavení herního průmyslu v očích veřejnosti naprosto neodpovídá jeho ekonomické výkonnosti. Skutečnost je taková, že zatímco filmový průmysl vygeneroval celosvětově za rok 2018 necelých 42 miliard dolarů, ten herní dosáhl na více než 152 miliard dolarů. Pro nás je pak zajímavé to, že Česká republika je ve vývoji her skutečnou velmocí.

Průmysl, který stále roste

V roce 2017 byl obrat českého herního průmyslu 2.26 miliardy korun, v roce 2018 to byly 3 miliardy a loni potom 4.5 miliardy. V porovnání s českým filmovým průmyslem jde o částky více než dvojnásobné. Hry jako Kingdom Come: Deliverance, Beat Saber (celosvětově nejprodávanější hra pro virtuální realitu vůbec), Mafia, Machinarium či série ArmA jsou známé po celém světě a prodávají se jich miliony kopií.

V ČR působí desítky vývojářských studií vyvíjejících hry pro PC, konzole i mobilní zařízení. V případě těch nejvýznamnějších studií se potom částky, které za ně nabízí zahraniční zájemci, pohybují ve stamilionech dolarů. Naprostá většina hráčů českých her (až 95 %) pochází samozřejmě ze zahraničí, nevíce se hry našich studií hrají v USA, v Británii, Číně či v Německu.

02_games

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Chybějící státní podpora

Není bez zajímavosti, že herní průmysl u nás dosahuje svých výkonů bez jakékoliv státní podpory, na rozdíl od zmíněného průmyslu filmového. Vzhledem k potenciálu, který u nás tento obor má, jde o trestuhodné opomenutí. Čeští vývojáři by potřebovali především to, aby stát podpořil otevírání příslušných studijních oborů, neboť u nás chybí stovky vývojářů. Na vývoji her nyní pracuje asi 1500 lidí. Současně by bylo na místě podpořit export či výzkum.

I letos a v následujících letech lze očekávat růst tohoto průmyslového segmentu, tím spíše, že jako jeden z mála oborů nebyl koronavirovou pandemií herní průmysl nikterak zasažen, ba právě naopak. Českým herním vývojářům se podařilo vybojovat si ve světě velké jméno. Byla by škoda, kdyby toho stát nevyužil a nepomohl našim studiím obraty ještě navýšit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.