Nečekané či skryté radary rychlosti jsou trnem v očích řidičů

Auto

Také vás vždy při řízení vašeho automobilu rozčílí, když vás radar, který měří rychlost, překvapí například hned za zatáčkou, za horizontem a podobně? Právě poloha radaru může určovat, kolik na pokutách pro obec „vydělá“. Je však fér řidiče vystavovat podobně nepředvídatelným umístěním?

Obce tyto radary brání

V mnohých obcích je realita takové, že některé úseky se hemží nedisciplinovanými a rychlými řidiči. Nejčastěji mluví starostové či jiní zástupci vedení měst a obcí o radarech tak, že chtějí chránit obyvatele a zvýšit bezpečnost na silnici, která protíná jejich město. Pravdou je, že obce v některých případech musí řidiče řešit a nemohou se spoléhat na dopravní policii. Zvláště v případech, kdy jde o malou obec, která je jen jedna z mnoha, kterou řidiči při své jízdě úsekem „prosviští“.

Když ziskuchtivost převládne nad bezpečností

Existuje mnoho míst, kde jsou však kamery instalovány primárně tak, aby vybraly co nejvíce peněz. Často se řidiči mezi sebou navzájem varují například na sociálních sítích. Zde však lze vidět i příspěvky, které se spíše zamýšlejí nad tím, je-li ten či onen radar instalován kvůli bezpečnosti nebo kvůli zisku peněz z pokut. Mezi takové „nachytávačky“ může patřit například radar, který je ihned za horizontem, kde jsou řidiči zpravidla rozjetí a nejsou na radar připraveni. „Ať nikdo neříká, že jde o bezpečnost, “stěžuje si řidič na síti.

Řidiči si stěžují

Mnoho řidičů si na podobné radary stěžují. Například v Jihomoravském kraji je takových kamer hned několik. Jde o radary v Židlochovicích, Holasicích či Kuchařovicích. Někteří chtěli dané radary hnát až k soudu. Starostové zmíněných lokalit však nemají informace, že by byl kdokoli úspěšný. Dále se vedení obcí shodují, že jde o efektivní způsob, jak vydělat peníze a zároveň zajistit bezpečnost. Například v Židlochovicích se potvrzuje pravidlo, že nejvíce účinný i výdělečný je radar do té doby, něž si na něj řidiči zvyknout. Na začátku zdejší radar zachytil 450 přestupků denně. Nyní jen okolo 20. Přesto jde o dobré peníze pro rozpočet obce. Na internetu lze dohledat zisk v dokumentech obce. de o 10 milionů korun za období od roku 2017 až 2019.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.