Platební prsteny jsou stále oblíbenější. Obavy o bezpečnost nejsou na místě

prsten

Bezhotovostní platby mají Češi ve velké oblibě. Nejedná se přitom jen o platby plastovou kartou, stejně tak časté jsou v dnešní době platby mobilním telefonem nebo hodinkami. K těmto metodám se v poslední době přidávají i platby prstenem.

Platební prsteny

Některé banky začaly v poslední době svým klientům nabízet možnost plateb prostřednictvím tzv. platebních prstenů. Ty fungují na bázi NFC technologie, tedy komunikace na krátké vzdálenosti 1 až 3 cm. Platba prstenem je velmi jednoduchá, stačí zavřít ruku v pěst a přiblížit jí k platebnímu terminálu.

O platebních prstenech však stále panuje hned několik mýtů. Ten nejrozšířenější mluví o tom, že se jedná o nebezpečnou technologii. Podle některých stačí přiložit terminál nenápadně k ruce člověka, třeba v tramvaji, a bez jeho vědomí mu tak strhnout peníze z účtu. Ve skutečnosti je to ale prakticky nemožné. Platba je spojena se specifickým pohybem, tedy sevřením ruky v pěst.

Stejně tak platí, že platby nad 500 Kč je třeba potvrdit zadáním PIN kódu, to samé platí i pro opakované menší platby. Prsten lze skrze aplikaci samozřejmě také kdykoliv vypnout a zase zapnout.

Podstatné je, že v prstenu nejsou uloženy údaje o kartě jako takové, jedná se o tzv. token, tedy kód, který je vytvořen přímo pro dané zařízení a s ním spojenou kartu. Z tokenu přitom nelze zpětně získat údaje o kartě. Ve skutečnosti je tak prsten bezpečnější platební možností než samotná plastová karta.

Obliba platebních prstenů roste

Od doby, kdy se u nás platební prsteny objevily, bylo jejich prostřednictvím provedeno již 577 tisíc transakcí s celkovou hodnotou 220 milionů korun. Ani Slováci nezůstávají stranou a přidali dalších 2,9 milionu eur, v přepočtu tedy asi 73 milionů korun. Lze očekávat, že tato čísla se budou i nadále zvyšovat.

Platební prsteny totiž představují velmi pohodlný způsob placení. Není třeba je nabíjet, jsou odolné, nevadí jim voda apod. Skrze příslušnou aplikaci lze samozřejmě nastavit limity, které odpovídají spárované platební kartě.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/finexpert/banky-a-ucty/mbank-platebni-prsteny-si-cesi-oblibili-zaplatili-skrze-ne-uz-vice-jak-220-milionu-korun-1425194

https://www.idnes.cz/finance/banky-a-sporeni/bezkontaktni-platby-prsten-mbank-test.A240613_075407_sporeni_sov

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.