Penzijní připojištění – výnos ani ne 1 %, alternativou jsou podílové fondy

investice

Pokud si již Češi spoří prostředky na svou budoucí penzi, řeší tyto investice poměrně konzervativně. Nejrozšířenějším produktem pro tento účel je stále penzijní připojištění, to využívá asi 3,1 milionu obyvatel. Je to však dobrá varianta? Data, která ukazují reálné výnosy tvrdí, že nikoli. Lidé by měli zvolit jiné investiční alternativy.

Průměrně tisícovku měsíčně na penzijko

Z dat vyplývá, že 3,1 milionu Čechů si spoří na penzi prostřednictvím penzijního připojištění. Sem si v průměru odkládají asi 1000 Kč měsíčně. Jde tedy o nejrozšířenější produkt pro spoření si na důchod. Jde však o velmi konzervativní přístup, což dokládá také výnosnost tohoto produktu. Penzijní připojištění je totiž založené na transformovaných penzijních fondech. Tyto penzijní fondy však vykazují dlouhodobě výnos v jednotkách procent. Za poslední dekádu bylo jen velmi málo penzijních fondů, které překročily hranici 1 % výnosu.

Doplňkové penzijní spoření je dynamičtější, ani to ale nestačí

Alternativou může být podobný produkt – penzijní spoření. Často je brán vůči penzijnímu připojištění ta dynamičtější a výnosnější variantu. Rozdíl ve výnosnosti investic zde je, ani to ale nepředstavuje efektivní alternativu. Výnos je sice vyšší, na rozdíl od penzijního připojištění však postrádá jakoukoli garanci toho, že vám po naspoření něco zbude. Opravdovou alternativu tak může nyní představovat stále oblíbenější investování do podílových fondů. Například do takzvaných ETF. Investicí do ETF si může investor sáhnout na zhodnocení okolo 7 %.

Co je ETF?

Investování do ETF je investicí do podílových fondů. ETF kopíruje vývoj indexu S&P 500. Z dlouhodobějšího hlediska jde tedy o výhodnější variantu, kdy průměrné zhodnocení za posledních 30 let představuje téměř 10 %. Za poslední dekádu jde již o 15 %. Vyšší výnos se může pojit s vyšší rizikovostí. Index S&P 500 však představuje spíše bezpečnější variantu. Na americkém akciovém trhu za posledních 40 let nenastala situace, kdy by zde bylo jediné 15lete období, ve kterém by investoři do indexu S&P 500 prodělali. Naopak tyto investice nejsou výhodné, chcete-li volit spíše krátkodobou investici. Naopak. Čím déle do tohoto indexu investujete, tím snižujete riziko.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Fondee ze dne 6. dubna 2023

Náhledové foto – Pixabay