Jak současné kolísání cen dřeva dopadá na podnikatele

Dřevo

Poslední rok byl pro jakoukoli komoditu na trhu rokem výrazného kolísání cen. To samé platí i o dřevě. V reakci na invazi Ruska na Ukrajinu, ale už i předtím, ceny dřeva vystřelily, v průběhu dalšího roku se víceméně stabilizovaly. I nyní je však palivové dřevo v Česku rekordně drahé. Příští rokem však můžeme čekat zlevnění, které se již dnes čeká kvalitnějších druhů dřev. Co tyto výkyvy znamenají pro podnikání v ČR?

Dřevo pro stavby již zlevňuje nyní

Pokud se podíváme jen an palivové dříví, je v současnosti rekordně drahé. Kvalitnější druhy této komodity, které se používají například ve stavebnictví či pro výrobu nábytku, však již letos zaznamenaly výrazné zlevnění. Pravdou však zůstává, že současné zlevnění nastává po velmi vysokých pozicích z prvního pololetí roku. Podíváme-li se například na smrkové dřevo, loni klesla jeho cena z 3084 korun za metr krychlový v druhém čtvrtletí na 2573 korun za metr krychlový ve třetím čtvrtletí minulého roku. Zlevňování kvalitnějších dřev bude nejspíše pokračovat, již však bude mírnější.

Co znamená kolísání cen pro podnikatele

Ceny v Evropě jsou ovlivněny zejména cenami dřevin ve Spojených státech a Kanadě, stejně tak v Číně. Česko i střední Evropa obecně jsou vcelku soběstační, co se dřevin týče. Cenové výkyvy však i tuzemské ceny ovlivňují. Tyto turbulence pak mimo jiné poškozují na trhu pověst například podnikatelů, kteří staví dřevostavby. Výrazně se totiž zvýšily výrobní náklady těchto firem, což vede k menšímu zájmu o dřevostavby. Problémem také je, že tyto firmy často musely nakupovat zásoby ještě za vysoké ceny. Nyní tedy nejsou schopny nabízet dřevostavby za ceny, které by odpovídaly nynějšímu nízkým cenám.

Vývoj cen palivového dříví

Co se týče palivového dříví, zde je situace jiná. Za takové dřevo zaplatíte rekordně vysoké ceny, ať již jde o jehličnany či listnáče. Tyto dramatické cenové zvýšení představuje nárůst hodnoty palivového dříví o více jak 100 % v celoročním srovnání oproti letům 2020 a 2021. Důvody jsou jasné, energetická krize a dozvuky kůrovcové kalamity, kdy napadené stromy se již téměř spotřebovaly. Právě u palivového dříví tak zatím zlevňování nepociťujeme. To může přijít společně se současným zlevňováním energií. To je však nyní spíše burzovního charakteru, a proto si na reálný pokles, který by zlevnil také palivové dřevo budeme muset ještě počkat.

Zdroj: Tisková zpráva AGROP NOVA ze dne 3. dubna 2023          

Náhledové foto – Pixabay