Peníze ve školství se vyhazují okny. Pak není na učitele a uklízečky
Školství je nepochybně černou dírou na peníze. Tolik, kolik zmizí na úplné nesmysly, jež nijak nepomohou zvýšit kvalitu výuky, si mnohdy ani obyčejný smrtelník nedokáže představit. Bohužel tomu tak je a nejspíše i bude. Dal jsem si tu práci, popřemýšlel jsem a pohledal, kde vlastně finanční prostředky určené pro školství mizí. Je to až k nevíře, ale v odměnách pedagogům a správním zaměstnancům jich moc nenajdeme.
Poradci stojí majlant
Začnu tím, že ředitelé často angažují nejrůznější poradce. Někdy je skutečně potřebují, jindy si jimi kompenzují svou vlastní neschopnost. To už je celkem jedno. Jako příklad bych mohl uvést třeba rektora ČVUT, která si platil jako poradce prezidentova přítele Petra Koláře. Rektor Vojtěch Petráček byl schopen dát bývalému velvyslanci v Rusku a USA, lobbistovi a poradci prezidenta za dva roky působení 2,2 milionu korun. To už bezesporu není málo. Poměrně podrobně o tomto informoval text na webu Echo24. Uvedli také další zajímavý fakt, že v roce 2018, kdy Petráček nastoupil, vyplatila ČVUT za poradenské služby 8,8 milionu korun. V roce 2023 už 29 milionů a loňském roce 28 milionů. To už jsou solidní sumičky.
Školení pro nic, ale za velké peníze
Přesně tak. Absolvoval jsem několik školení, která se týkala atmosféry školního týmu, moderní výuky, klima třídy a dalšího. Všechno pouze obecné řeči, které ve finále nepomohly vůbec nikomu kromě lektora. Ten si přišel na solidní peníze. Záměrně nebudu firmy a lektory jmenovat, nicméně většina z nich má společného jmenovatele. Jde o školitele, jež byli v minulosti učiteli nebo řediteli. Vyhořeli, případně zjistili, že školením o ničem si vydělají mnohem větší peníze a bez zbytečného stresu a odvedené práce.
Odborné pomůcky, licence za neskutečné peníze
Vím, že zmíněné prostředky na školení a třeba i na pomůcky jdou z jiné hromady a pedagogové se platí z jiné. Ano, nicméně takové nabídky pomůcek, nakupování různých časopisů a podobně stále ve školách funguje. Opět zbytečné vyhazování finančních prostředků.
Self promo školy také něco spolkne
Samozřejmě. Krásné a moderní internetové stránky. Některé školy dokonce ještě dělají ročenky, na nichž se většinou také prodělá. Proč? Naprostá zbytečnost. Škola není firma a extra velkou placenou prezentaci přece nepotřebuje. Přesto se toto řeší. Peníze pak letí oknem.
Inkluze a asistenti jako černá díra
Už inkluze jako taková je neskutečně prodělečným počinem, který je ve finále k ničemu. Zlaté speciální školy a prostor pro děti se speciálními potřebami právě v nich. Platí se asistenti pedagogů, kteří většinou ani nejsou zapotřebí. Bohužel.
Národní ústav pro vzdělávání a ministerští úřednici jako třešnička na dortu
K čemu je zmíněná instituce? Úředníci vymýšlejí různé inovace ve vzdělávání. Na co? Vždyť se stačí vrátit k přísnosti, která tady byla v komunistickém školství. Moc by měla přejít od rodičů směrem k učitelům a vše by mohlo zase fungovat. Už tomu ale nevěřím.
Zdroje info: Autor- pedagog, https://www.echo24.cz/a/H2MX8/zpravy-domov-rektor-cvut-platil-miliony-kolarovi-za-pristup-k-prazskemu-hradu-ted-mu-hrozi-odvolani
Ministr školství Mikuláš Bek: Náhledové foto Úřad vlády České republiky
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.