Okamžitá platba versus expresní: Jaký je mezi nimi rozdíl

Platební styk se stále zrychluje. Dnes už některé z bank nabízejí okamžitou platbu, která je na druhém účtu připsána během pár sekund. Je to výhodné pro toho, kdo potřebuje mít rychle zaplaceno. Pozor je třeba si dát na pouze na jedno, a to nesplést si tento druh platby s platbou expresní.

Co je to vůbec okamžitá platba?

V tuzemsku jsme se poměrně dlouho museli smířit s delší dobou trvání mezibankovního převodu peněz. Obvykle to bývaly dva dny, než se platba připsala na účet. Tento bankovní pravěk naštěstí už skončil, protože i u nás mohou klienti bank využívat okamžité platby. Ty umožňují převádění peněz mezi bankovními účty 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, a to včetně víkendů a svátků. Limit platby je maximálně 400 tisíc korun, přičemž některé banky, jako například Fio banka nebo Česká spořitelna, mají limit pouze 100 tisíc korun.

Důležité je, aby tento typ platby uměla odeslat banka odesílatele financí a zároveň ji uměla přijmout banka jejich příjemce. Okamžitý převod funguje pouze na tuzemských účtech vedených v českých korunách, což mnoho klientů neví. Pro převody cizích měn jsou totiž využívány jiné systémy.

Které banky už umějí okamžitou platbu?

Česká národní banka vydala seznam účastníků okamžitých plateb v systému mezibankovního platebního styku CERTIS, kteří musejí okamžitě platby přijímat. Po zpracování je platba okamžitě připsána na účet příjemce. V květnu 2020 bylo do systému okamžitých plateb přihlášených celkem deset bank, které působí v tuzemsku:

  • Komerční banka
  • Československá obchodní banka
  • MONETA Money Bank
  • Česká spořitelna
  • Fio banka
  • Banka CREDITAS
  • Air Bank
  • Raiffeisenbank
  • PPF banka
  • Equa bank.

Znamená to, že výše uvedené banky umějí okamžité platby přijímat, není však jejich povinností tuto službu nabízet svým klientům. Na systém okamžitých plateb zatím nepřešly stavební spořitelny.

Rozdíl mezi okamžitou a expresní platbou

Vypadá to jako slovíčkaření, ale rozdíl mezi těmito dvěma platbami je celkem velký. Zatímco okamžitá platba může být odeslána kdykoliv, expresní platby banky posílají jen ve všední den do stanovené lhůty. V praxi to vypadá tak, že jako expresní nepošlete platbu o víkendu, ve svátek ani v noci.

Expresní platby jsou tedy mnohdy pomalejší, a co je podstatné – jsou dražší. Poplatek za ně se pohybuje v řádu desítek i stovek korun. Ovšem v případě, že daná banka okamžitou platbu ve svých službách nenabízí, je expresní platba jedinou možností, jak peníze rychle poslat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Orientace v oblasti financí je velmi důležitá. Pokusím se vám prozradit mnohé zajímavosti.