Spotřebitelské ceny rostly v červnu o 3,3 %

Inflace

Inflace v červnu zrychlila svůj růst o 3,3 %. V květnu tomu bylo pouze o 2,9 %. Spotřebitelské ceny zkrátka rostou, což pro kupují není zrovna příznivá zpráva. Ke zdražení došlo především u potravin a bydlení. Pozadu ale také nezůstala tabák s alkoholem. Dolů jsme šli s platbami za telekomunikační služby a dopravu. Ceny zboží šly podle Českého statistického úřadu v červnu nahoru o 3,4 % a služby o 3,1 %.

Hodně přispěly ceny alkoholu a tabáku

Za červnovým meziročním růstem inflace stojí nejen potraviny a bydlení, ale také ceny tabákových výrobků. Ty šly nahoru oproti červnu v loňském roce o 12 %, což je dost. Ceny vína a piva šly nahoru o nějakých 5 %.

Markantní zdražení ovoce

Poměrně velký růst cen byl zaznamenán u ovoce. To zdražilo ve srovnání s loňským rokem o 27,2 %. Patrný je i růst cenu u cukru, tady došlo k 16% zdražení. U mouky se zdražilo o 13 %. Maso je také dražší, a to o desetinu. Dole nezůstaly ani ceny nájmů. Ty vzrostly o 3,1 %.    

Energie, voda a plyn

Dražší je nyní také elektřina. Růst oproti loňskému roku činí 7,6 %. Výše se dostaly i cena za vodné, stočné a plyn. V neposlední řadě je třeba jmenovat také růst cen stravování, a to o 5,5 %.

Doprava a telekomunikační služby byly levnější

Přesně tak, ceny v segmentu dopravy šly dolů o 2,6 %. O 4 % se dostaly dolů také ceny telekomunikačních služeb. Jinak celkově vzrostly ceny oproti květnu o 0,6 %. Jinak v tomto krátkodobém srovnání klesly ceny nealko nápojů a zeleniny.

Zdroj dat: czso.cz

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.